| dedusergiu a întrebat:

Ce putere termica as avea nevoie pentru un calorifer pe suprafata 23 mp si inaltine de 2.70 m cu un perete exterior izolat si geam termopan? Fundaa

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Totul depinde de pierderile calorice al incaperii.
Daca ai avea izolatie termica perfecta, atunci n-ar trebui sa incalzesti, ci sa racesti incaperea (l-ar incalzi corpurile oamenilor din interior, precum si aparatele electrice si de alta natura, care ar fi in incapere si cedeaza caldura.

1 răspuns:
| cyberalex a răspuns:

Cu doua persoane in camera, depinde si tipul camerei (dormitor, birou, etc) in medie 2, 960 BTU or 867 Watts.
Resurse:
...riferelor/
www.romstal.ro/blog/calcularea-necesarului-de-caldura-pentru-o-camera
www.eradiatoare.ro/calculator-calorifere/

O zi buna.