| paulp a întrebat:

Cu ce pot proteja o conducta de PVC in pamant (conducta o sa fie pe sub piatra care vine tasata)?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca prin conducta va circula apa, atunci trebuie bagat MINIM 80cm sub nivel, iar pamantul va proteja si impotriva inghetului.

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Peste orice conducte, cas din PVC cas din metal nu se pune piatra niciodata, evita sa pui direct pe conducte pietre, chiar si una singura.
In acel sant se pune ori pamant direct, ori nisip.Ca sa faci o lucrare buna se pune nisip, un strat, care sa acopere conducta, sa zicem asa de 20-30 cm deasupra conductei, acel strat de nisip iti va proteja conducta de eventualele miscari ale solului.
Si mai bun ar fi sa asezi pe santul sapat o panza, nu stiu cum se numeste, dar se foloseste la conductele de canalizare si de apa de catre firme.Acea panza nu putrezete, decat f greu zeci sau suta de ani, dupa asezi conducta, apoi nisip, astfel ca acel nisip sa nu se scurga printre eventualel; e crapaturi alea pamantului.

Apoi peste nisip se pune tot pamant, iar la suprafata pui piatra sau beton ce doresti tu.
Acum depinde si ce anume trece prin acea conducta de PVC.Asta nu ai specificat.