| anonim_4396 a întrebat:

De unde vine expresia "casa de piatra"?

Răspuns Câştigător
| kayan a răspuns:

Daca stii raspunsul de ce mai intrebi?

16 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cum? Nu stii? De la povestea cu cei trei purcelusi! Care casa a rezistat cel mai bine?

| SweetCandy a răspuns:

...si copii de lemnu...asa era nulaughinglaughing
pai se mai spune si casa de ca... t ca sa nu-i bage nimeni nasul in earolling on the floorrolling on the floor
de unde sa vina...doar stii ca noi suntem un popor de filozofi...laughing

| roksyk a răspuns:

In opinia mea, cuvantul "casa" semnifica locul unde traiesc cei doi casatoriti si, mai exact, casnicia lor.
Cuvantul "piatra" ne arata trainicia relatiei lor.
Este un epitet foarte vechi ( unii ar zice ca de pe vremea caselor din piatra laughing ) dar oricum in timp nu i s-a schimbat sensul.

| kayan a răspuns:

... si copii de BCA laughing

asa era continuarea big grin

| scootsie a răspuns:

Casa zidita pe piatra, este luata din parabolele Bibliei si e cea mai trainica...pe nisip dispare la prima furtuna...Trainicia si stabilitatea e recomandat de Biblie...Trebuie sa faci toate lucrurile trainice, adica, cu responsabilitate, nu la intamplare...Si in cazul casatoriei, se refera ca trebuie sa "masori de 10 ori si sa alegi o data"...Deci,ceva serios pentru toata viata...Vei fi fericit, daca faci in viata lucruri trainice...Ma bucur pentru tine... pui intrebari bine gandite...

| cyufulyky a răspuns:

Adica sa nu le strike nimeni fericirea...de asta se zice casa de piatra pentru ca piatra e dura si nu o poate strik nimeni...winking

| florar a răspuns:

Cand Bunul Dumnezeu locuia intr/o casa de pamant, a venit, asa, un vant mare si a daramat/o de buna seama, el nu aflase ca locuintele de piatra sunt foarte solide. Multumita TPU, acum Dumnezeu ar trebui sa stie de unde vine expresia,, casa de piatra''

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne, religios vorbind piatraare multe semnificatii, de exemplu; piatra din capul unghiului lepadata de toti zidarii si ajunsa a fi pusa in locul cel mai important al cladirii, al templului. sau; acesta este Petru {Chifa} care inseamna piatra si pe aceasta piatra voi zidi temelia bisericii mele. orice lucrare trebuie sa aiba inceput bun, bunaoara o casa trebuie sa aiba temelie de piatra ca sa nu o darame valurile, vanturile si alte stihii ale naturii. iar casa de piatra este mai rezistenta decat una de chirpici. expresia se refera la casnicie. daca are inceput bun, oamenii sunt credinciosi si sunt uniti de Dumnezeu si se iau din dragoste, aceasta va fi durabila ca piatra in timp.cred ca de acolo vine urarea casa de piatra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pana acum niciun raspuns corect. Se gaseste in istorie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De pe vremea cand oamenii traiu in pesteri

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe la 1850 li s-a permis si romanilor sa aiba case de piatra. De atunci se ureaza "casa de piatra", simbol al caselor puternice, trainice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hahahaha! mi se pare incredibil cum unii gasesc fel si fel de explicatii intr-o carte preistorica.nu ar trebui sa ne mire de ce exista atata ignoranta la ora actuala in lume.
@scootsie -ai mai citit si alte carti in afara de biblie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, chiar asa de ce mai intrebi daca stii deja raspunsul? Vrei sa ne pui pe noi la incercare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Casa reprezinta viata mirilor iar piatra este ca un zid tare care nu poate sa-i desparta nimeni happy:d

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stie niomeni raspuns la intrebarea asta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca noi cautam ce inseamna de ce ne mai intreaba?:O:O