Întrebare recomandată | TudorFox a întrebat:

Cu ce se combate musculita alba de sera?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intrucat n-am avut altceva la indemana, anul acesta am folosit spray "BROS - insect spray impotriva insectelor zburatoare si taratoare".
Continutul unui flacon este suficient a fi suflat in aer intr-o incapere inchisa de pana la 250-300mc aer (pentru insecte zburatoare), respectiv cantitati mici peste tulpine de insecte.

Am suflat foarte putin cu acest insecticid pe cararea unde au facut invazie furnicile, peste paduchi albe de frunze (pe caise), peste rosii verzi atacate de molii, precum si in casa. Dupa 1-3 suflari aplicate, parazitii au fost distrusi.

In exterior, solutia se evapora repede, dar se si spala cu apa de ploaie sau de la stropit.
N-am sesizat nici un efect contrar dupa recoltare si consum, probabil din cauza cantitatilor foarte mici ce au fost aplicate.