| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti stimula o gaina sa faca mai multe oua?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Eh..fiecare dupa puterile luitongue.Nu cred ca o gaina poate face mai mult de 2 oua pe zi asa cum nici o femeie nu poate sa nasca intr-un interval de 9 luni mai multi copiitongue

15 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Nu poti laughing dar incearca sa ii dai mai multe graunte...sa ii oferi un culcus mai bun..trateaz-o ca pe un om big grin

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Am vazut la bunica-miu ca le da calciu(au la farmacia veterinara-sau le pisezi coji de oua)Daca le dai coji pisate nu le vei incuraja sa manance ouale...doar daca le dai oua intregi.Incearca cu calciu sau cu coji de oua.Sau mai poti intreba un veterinar... poate stie el vreun truc.

Bula
| Bula a răspuns:

Pune-le un bec si aprinde-le si pe timp de noapte!
Fa le rost de inca un cocos... bun! big grin

| DenissaDeea a răspuns:

Poti avea mai multe oua daca alegi sa cresti specii de gaini outoare, hranite cu produse concentrate sigur obtii mai multe oua:gainile (obisnuite)nu sunt prea outoare...

| mariazet45 a răspuns:

Exista furaj pentru pasari outoare -concentrat pentru pasari ouatoare, in amestec cu graunte poti avea mai multe oua, gainile sa fie tinute la caldura iarna, iar vara sa fie hranite si cu verdeata

| otypa a răspuns:

Intreaba un medic veterinar el iti va da un raspuns sigur

mira
| mira a răspuns:

Probail te referi la gaina din mica gospodarie.In acest sezon trebuie sa-i maresti perioada de iluminat, marindu-i si ratia de hrana.Solutia cu becul in grajd este buna, dar trebuie s-o insotesti si de suplimentarea concentratelor.In timpul verii, ziua fiind lunga, gainile mananca mai mult.Este recomandat sa le amesteci in mancare graunte de ovaz.Succes.Mira

cristian
| cristian a răspuns:

Trebuie sa le hranesti bine.
Consulta urmatorul articol si vei intelege usor ce ai de facut:
.../index.php

carla
| carla a răspuns:

Eu zic sa-l intrebi pe Nastase. el le are cu numaratul oualor...si cu gainile happy

| mioara a răspuns:

Nu poti simula ca o gaina sa faca oua [ii tb 24 ore ]

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu se poate asa ceva pentru ca un ciclu complet de ovulatie este de 24 de ore

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nustiu probabil cu niste pastile speciale

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

2 parti porumb macinat, 1 parte tarata de grau, 7% carbonat de calciu, 2% faina de peste, 0. 2%sare, lumina si caldura

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu singura nu stiu cum se oua gainele pentru ca sunt inca mica

| Sudanezul a răspuns (pentru Anna):

Poate tu poti