| bmerry a întrebat:

Cum scap de viespi?
Vara trecută am găsit un mic stup pe balcon, căruia i-am dat foc. Nu după mult timp, o alta viespe a venit și a continuat sa lucreze la stupul carbonizat, și a reușit sa îl reconstruiască. Din nou am dat foc și am scăpat pentru ca a venit anotimpul rece.
Acum ca a revenit caldura, au revenit și viespile, in încercarea de a face noi stupuri, in aceeași zona.
Aparent nu merge cu focul. Ce pot sa mai fac?

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

"Crește plante care le pun pe fugă
Adaugă în grădina ta și plante care nu sunt pe placul viespilor.
Printre ele se numără menta, citronela, eucaliptul.

Scapi de viespi cu ulei de mentă
Chiar dacă ai menta în grădină poți pulveriza ulei de mentă sau lăsa săculeți îmbibați în ulei de mentă în diferite zone ale casei, pe exterior.
Dă cu ulei de mentă și pe fostul cuib de viespi, dacă ai așa ceva. Ele tind să revină în fosta locuință."

https://www.libertateapentrufemei.ro/......nta-132744

| Violleta2022 a răspuns:

Era mai simplu sa dai cu spray de gandaci sau insecte pe stup, pana mureau toate viespile, dupa care daramai stupul si-l duceai la gunoi.
Eu asa am facut cu ce am gasit prin gradina, sau pe la colturile casei, pe unde isi fac stup viespile.