Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cum scapi de umezeala din casa?

4 răspunsuri:
| Mirel1337 a răspuns:

Cumperi un dezumidificator

| Ungurean_Andrei_1999 a răspuns:

Foloseste plante iubitoare de umezeala. Acestea vor absorbi in mod natural o parte din umezeala in exces. In plus este important sa nu lasi apa sa balteasca in farfuriile plantelor. Sau cumparati un dezumidificator. Important este sa aerisiti camerele respective si sa nu le incalziti abundent astfel incat sa se umezeasca peretii sau mobila.

| Crackman a răspuns:

Buna.
Am 3 solutii in cap.
1. Cum a fost mentionat mai jos prin folosirea plantelor ce iubesc umezeala.
2.Un aparat de dezumificare poate sa fie unul dintre cele mai bune solutii.
3. Exista acele vopsele cu care se faceau reclama pentru eliminarea mucegaiului si a umiditatii.
Pentru a scapa de umiditate trebuie sa vezi exact unde se face (bucatarie, baie).
De ce? Aer cald care se loveste de faianta sau este direct pe perete. Posibil sa ai peretele afectat de exterior si sa existe chiar mici fisuri prin care patrunde apa. Daca ai fereastra unde se produce condens pune dezumificatorul acolo.

| aumih16 a răspuns:

Pai o sa faci mucegai! daca nu ai grija!