Întrebare recomandată | george75 a întrebat:

Cum se masora un metru cub de lemne de foc, busteni?

6 răspunsuri:
| vladutzick a răspuns:

Salut. 1 metru ster este echivalentul unei stive de lemne cu laturile de 1mx1mx1m,unde lemnele au lungimi de 1metru; este 1 metru cub teoretic, practic reprezinta cam 0.7 metri cubi (din cauza golurilor dintre lemne). Pentru lemnele care sunt taiate la lungimi mai mici de 1 metru volumul ocupat nu mai este de 1 metru cub. Lemnul se aseaza mai bine si aceeasi cantitate poate ocupa cu pana la 20-25% mai putin in functie de cat de scurt sunt debitate lemnele, astfel:
la 1metru lungime, rezulta 1 metru ster = 1 metru cub aparent
la 50 cm lungime, acelasi metru ster de lemne, dar taiate, ~0, 8 metri cubi aparenti
la 33 cm lungime, acelasi metru ster reprezinta cam 0.7 metri cubi aparenti.

| vladutzick a răspuns:

Salut. Uite asa : 1 metru ster este echivalentul unei stive de lemne cu laturile de 1mx1mx1m,unde lemnele au lungimi de 1metru; este 1 metru cub teoretic, practic reprezinta cam 0.7 metri cubi (din cauza golurilor dintre lemne). Pentru lemnele care sunt taiate la lungimi mai mici de 1 metru volumul ocupat nu mai este de 1 metru cub. Lemnul se aseaza mai bine si aceeasi cantitate poate ocupa cu pana la 20-25% mai putin in functie de cat de scurt sunt debitate lemnele, astfel:
la 1metru lungime, rezulta 1 metru ster = 1 metru cub aparent
la 50 cm lungime, acelasi metru ster de lemne, dar taiate, ~0, 8 metri cubi aparenti
la 33 cm lungime, acelasi metru ster reprezinta cam 0.7 metri cubi aparenti.

| DeutssDee a răspuns:

1 metru ster este echivalentul unei stive de lemne cu laturile de 1mx1mx1m,unde lemnele au lungimi de 1metru; este 1 metru cub teoretic, practic reprezinta cam 0.7 metri cubi (din cauza golurilor dintre lemne). Pentru lemnele care sunt taiate la lungimi mai mici de 1 metru volumul ocupat nu mai este de 1 metru cub. Lemnul se aseaza mai bine si aceeasi cantitate poate ocupa cu pana la 20-25% mai putin in functie de cat de scurt sunt debitate lemnele, astfel:
la 1metru lungime, rezulta 1 metru ster = 1 metru cub aparent
la 50 cm lungime, acelasi metru ster de lemne, dar taiate, ~0, 8 metri cubi aparenti
la 33 cm lungime, acelasi metru ster reprezinta cam 0.7 metri cubi aparenti.

| LIN2010 a răspuns:

Daca faci referira la busteni, acestia pot avea lungimi diferite, (2 m, 4 m, 6 m ), si diametre diferite( de pe la 0.20 m, pana pe la 1, 2-1, 5 m ) si intr-adevar se vand la metru cub (sau la tona), nu la metru ster.Pentru cubaj exista formule/tabele: http://www.editurasilvica.ro/analeleicas/6/1/toma.pdf http://www.didactic.ro/materiale-didactice/78169_cubajul-bustenilor http://www.davexim.ro/page/produse/CategoryId/10/SubCategory/24 Respecte

| Robert_Robert_1999_2Gr9 a răspuns:

Un bustean cu diametru de 40 cm lung la 8 metri e un metru cub!

| BaciuGiani a răspuns:

Cati metri cubi are un bustean de fag lungime 440 latime 55 mijloc 60