| Birlik65 a întrebat:

Cum se prepara varul? Sa spunem la 1 kg de var praf, cata apa si cat aracet pun?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| AnneMarieM a răspuns:

Buna, la 1 kg de var iti trebuie cam 1 l de apa thinking si araget cam un borcan de 500...de facut cred ca stii sa faci, trebuie sa le amesteci pana se fac omogene si dupa bagi unghia sa vezi daca iti ramane pe ungie, daca da, o scuturi si daca ramane un strat alb si nu se mai vede unghia inseamna ca e gata big grin:*

5 răspunsuri:
| GEEK a răspuns:

Îl cumperi happy

| onasis1961 a răspuns:

Si vopseaua lavabila lasa peretii sa respire insa mai putin decat o zugraveala in var. Dar zugravelile in var au alte neajunsuri:
• dupa mai multe zugraveli (4-5) incep sa se decojeasca
• in cazul culorilor, este posibil ca suprafata sa ramana cu pete
• mizeria si deranjul mult mai mare decat in cazul lavabilului
• aspectul suprafetei ramane usor poros

Etapele pentru o noua zugraveala in var:
1. smirgluire usoara a zugraveli vechi pentru o suprafata mai fina apoi desprafuirea (nu este o etapa obligatorie)
2. efectuarea reparatiilor cu ipsos sau glet (ex: CT126) si smirgluirea lor
3. prima mana de var se aplica cu bidineaua (intodeauna se incepe cu tavanul)
4. a doua mana se aplica cu pompa

Varul hidratat praf (la sac) se pune la inmuiat in apa, cu cel putin 24 ore inainte de folosire si se obtine pasta de var. Pasta de var, se dilueaza cu apa pana la o vascozitate asemanatoare cu a laptelui de consum, se adauga aracet (si se amesteca continuu) pana cand laptele de var incepe sa se ingroase (orientativ, in functie de calitatea aracetului, 200g-300g aracet/10L lapte de var) ceea ce este suficient pentru prima mana. Daca dupa ce s-a uscat complet prima mana zugraveala se "sterge", se mai adauga putin aracet la a doua mana. Prea mult aracet poate duce la decojiri si nu mai lasa peretii sa respire.
Daca se folosesc culori, acestea trebuie sa fie compatibile cu varul si este indicata prepararea unei cantitati de proba + o incercare pe perete cum se usuca. Daca sunt multe reparatii si se doreste culoare, este indicata o mana de bidinea in alb inainte de cele doua maini de culoare.
Daca aveti alte neclaritati, intrebati.

Totusi, ar fi bine sa va mai ganditi la varianta cu voseaua lavabila, deoarece este mai usor de aplicat si puteti zugravi mai des, fara mult deranj. Unde sunt conditii de mucegai, mucegaieste chiar si varul iar rezolvarea este alta...

| Birlik65 explică:

As vrea un raspuns cat se poate de serios, cei care au chef de misto sunt invitati sa se abtina!
Multumesc.

| Birlik65 explică (pentru AnneMarieM):

Aha,multumesc Anne, asta cautam...