| EUeStEEu a întrebat:

La ce se folosesc imbusurile?

10 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Imbusul este o cheie, o scula, care se foloseste adesea in mecanica, de exemplu la schimbarea rotilor masinii si nu numai.

| glasulfilologului a răspuns (pentru Sophieka):

La roți se folosesc tubularele. Personal n am vazut roti cu imbus

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La busoane de ulei, ghidaje etrier, suruburi mici auto sau de la utilaje mici/mari, etc.

Bula
| Bula a răspuns:

Imbus este un standard de cap incastrat de suruburi, de forma hexagonala (asemanator celor tip stea).
Asemenea suruburi se folosesc in locurile unde capul surubului trebuie "inecat" in corpul unui aparat mecanic si este nevoie de forta mare de strangere.
Cheile imbus sunt sculele cu varf hexagonal cu care se strang sau se desfac suruburile cu cap imbus.

| gabicoo a răspuns:

La strângerea euroșuruburilor de la mobilier!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am schimbat singur placutele de frana la skoda octavia 1 cu un imbus de 7.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

La toate șuruburile cu adâncitură în formă de hexagon se folosesc cheile de tip imbus.
https://www.google.com/......ps?/search

https://images.app.goo.gl/nwUE8NGuvSW1gMuu7

| relian a răspuns:

Imbus este numele unei firme, nu mai stiu exact din ce tara, probabil America care face scule.
La ce foloseste? Pai face scule sa le foloseasca oamenii.Stai nitel, vad ca unia vorbesc de o cheie laughing ok este vorba de Hex asa se numeste acea cheie hex si nu imbus, imbus este cum am spus numele unei companii nicidecum o scula, asa cum Frigideaire este numele unei companii si nu ce cred oamenii.

Deci cheia aia hex foloseste la suruburile care au capul pentru acea cheie, adica hexagonal.

regis
| regis a răspuns:

La strângerea șuruburilor cu locas hexagonal.
Si nu, nu este numele unei firme, ci o marca comercială inregistrata, acronim pentru Innensechskantschraube Bauer unde Schaurte (surub cu hexagon interior Bauer&Schaurte), de aceea corect se scrie inbus, nu imbus. Celelalte denumiri nu sunt utilizate in limba română.

| Zuzu1991 a răspuns:

Orice surub trebuie invartit de o cheie mecanica, ca sa poata fi strans/desfacut
cheia variaza de la surubelnite drepte, in cruce, in stea, cu 5 colturi, samd
in general cand e vorba de hexagonala nu mai e considerata surubelnita (cu toate ca dpdv mecanic e PUR TOT AIA) ci cheie, iar cheile sunt de doua tipuri:
externe pe capul surubului = cheile tubulare
interne (surubul are o gaura in centru) = inbusuri

practic un inbus e o surubelnita hexagonala... punct