| BogdanAlex1997 a întrebat:

La ce varsta devine un caine nedresat din rasa Ciobanesc Belgian Malinois un bun paznic al curtii?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Se maturizeaza pe la 1 an si 8 luni. De pe la un an deja ar trebui sa se comporte deja ca un paznic de nadejde. Insa e un caine inteligent, care sesizeaza cand este cazul sa intervina si cand nu.
Nu sunt de acord ca nu mai poti face ceva dintr-un caine decat daca il inveti de mic. Daca il urmaresti pe Cesar Millan, vei vedea ca temperamentul un caine poate fi schimbat in doar cateva minute, doar in cele mai grave cazuri fiind nevoie de cateva zile.

3 răspunsuri:
| anonimul0724 a răspuns:

Hmm...pai sa începem in general câinii ciobanesti germani/malinois etc sunt niste câini foarte destepti
El poate deveni un paznic bun al curții atunci când tu te ocupi de el
Eu de exemplu am un cane corso, de la vârsta de 3luni al câinelui am inceput sa ma uit la tutoriale de pe internet "cum sa ti dresez câinele"
Câinele meu are acum 3ani răspunde la comana "sezi""culcat""asteapta""latră"
NU POTI SA MAI FACI CEVA DINTR UN CAINE ADICA SA L SCHIMBI
CUM IL INVETI DE MIC ASA VA FI

| alexandruanghel a răspuns:

Trebuie dresat. Ai grija cu el, poate avea momente de nebunie si te musca si pe tine.

| RoCkKiD a răspuns:

Cainii sunt animale teritoriale care vor pasi respectiva curte imediat ce vor creste putin..problema e ca daca nu il dresezi s-ar putea sa trebuiasca sa renunti la vizite sau sa il inchizi undeva cand vine cineva pe la tine.