| Alexa61 a întrebat:

Masina de spălat nu trage apa. Am cumpărat o mașină de spălat,de la un magazin cu produse electrocasnice aproape noi,foarte puțin folosite. Masina este Whirlpool și am adus-o acasă,am montat-o și nu își trage apa. Robinetul este pornit,furtunul nu este infundat, filtrele sunt curate. Își începe programul, merge 2 minute și îmi da eroare "lipsa apa". Ceea ce este ciudat este ca nici nu face un sunet cum ca ar încerca să tragă apa. Nu înțeleg ce problema poate avea.

3 răspunsuri:
| viavo a răspuns:

Problemele pot fi multe. Este un limitator se numeste presostat, poate sa fie defect, sau conectorul lui este miscat din cauza vibratiilor si mai poate fi o problema la placa de baza.

| oz_1736 a răspuns:

Banuiesc ca ai garantie minim 1 an. Maine direct la magazin

| Digikey a răspuns:

Masina nu trage apa, doar deschide sau inchide un electroventil. Apa din retea are o anumita presiune si intra singura in masina.
Electroventilul nu deschide si pot fi cateva cauze, cel mai bine chemi pe cineva sa o repare.