| octa2021 a întrebat:

Pentru cine are cuptor electric, este mai eficient decat pe cel pe gaz?

Cât plătiți factura la energie electrică?

V-au cazut sigurantele la tablou vreo dată?

4 răspunsuri:
| vladutzumuresan1996 a răspuns:

Da, este mai eficient atat economic cat si eficienta cu care functioneaza. Intr-adevar, factura de energie electrica a crescut considerabil, dar este mai bine decat pe gaz. Eu mi-am facut casa in aceeasi curte in care am stat cu bunica si mi le-am pus toate pe curent, am plita electrica si cuptor electric. Factura a sarit putin peste 250 lei pe luna, dar depinde cat de des folosesti cuptorul electric, eu numai o data sau de doua ori pe saptamana. Si nu au cazut sigurantele pana acum. In cocluzie, este mai eficient decat pe gaz.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! se pare ca evoluam in toate, chiar si cu electrocasnicele! pot spune ca ofera o siguranta deosebita si un consum mediu.Nu iti face griji de consum! Nu vei plati scump concomitent cu restul electrocasnicelor.Este o alegere buna fata de clasicul aragaz! Meriti"a doua sansa"

| acidelic a răspuns:

Well, cu enel nu prea ai treaba la capitala (sa pice curentul).
Daca vrei sa tii cuptorul in siguranta fara sa pice curentul la el ti-as recomanda un UPS. Eu UPS-ul il folosesc pentru PC si am curent +1 ora dupa ce a cazut curentul, UPS-ul meu e destul de vechi si d'asta tine o ora, probabil ca acum poti gasi ceva mai bun care sa tina PC+TV+unele becuri si incarcatoare de telefon.

Daca ai probleme cu tabloul poti apasa pe buton si revine curentul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Referitor la sigurante, la fel ca la masina de spălat, si la cuptorul electric î ti trebuie o priză specială cu impămintare, si o siguranță la tabloul electric mai mare ca putere un 25 Amperi, cheama un electrician autorizat sa ti faca priza si sa ti monteze el siguranța.