| Sandu3 a întrebat:

Salut.N-am lucrat niciodata cu GLET si nu stiu cat de repede se intareste inainte de a-l aplica pe perete.Stiu ca se pune apa intai(niciodata invers) intr-un recipient si dupa aia gletul se adauga progresiv pana se face o pasta la vascozitatea dorita.Cam in cate minute se intareste inainte de aplicare? Ca sa stiu cat de repede ma misc...

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Majoritatea poti lucra cu ele 30 de minute dupa ultima amestecare. Sunt diferite gleturi, tu la ce tip de glet te referi?

| cristi202 a răspuns:

Depinde cit de moale il faci. Meseriasii il fac mai moale, ca sa se intinda bine, incepatorii, ca sa il poata lucra, trebuie sa il faca ceva mai tare. Daca il faci mai tare, 30-40 min. Daca il faci mai moale, o ora, eu uneori nu terminam mina de glet, si ma puneam sa maninc, si apoi o terminam. Desigur ca devenea ceva mai tare.
Un sfat inainte de a incepe. Nu fa mult, doar un sfert de galeata. Iti va lua timp sa il aplici fiind incepator. Pentru ca nu ca fi usor sa il intinzi pentru a indrepta peretele.