| GabrielGL a întrebat:

un bec de 100 w led cat va consuma, la ora? Va mulțumesc

19 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

100w/oră sau 0, 1kw/oră.

| GabrielGL explică (pentru anonim_4396):

Pai scrie lampa de 100 w deci ea consuma 1 kw ora?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GabrielGL):

Când vezi pe un aparat, wații, se referă la consumul pe oră, de exemplu, pe lampă scrie 100w, și consumă 100w pe oră, adică 0, 1kw pe oră, nu 1kw, că ăștia sunt 1000w.

| InvatamProgramare a răspuns:

Gabi, pe becurile pe care noi le folosim scrie consumul lor pe ora. Adica, in cazul tau daca pe bec scrie 100W (desi nu am vazut becuri mai mari de 10W) inseamna ca el consuma 100W pe ora. Din acest consum de energie de 100W/ora o parte se duce in energie luminoasa, o parte se duce in caldura. Cu cat el produce mai multa energie luminoasa cu atat va avea un randament mai bun.

| darrio2007 a răspuns (pentru GabrielGL):

1 kw la 10 ore de functionare, cumulat. Ai lipsit de la lectia asta?

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Ori este bec ori este led. Of!

| doctorandus a răspuns:

Echivalentul LED al unui bec incandescent de 100 W consumă 12 W.

| doctorandus a răspuns (pentru InvatamProgramare):

Înveți programare degeaba dacă tu chiulești de la fizică.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai să dăm mână cu mână
Cei cu patru la română...

| InvatamProgramare a răspuns (pentru darrio2007):

Bec e entitatea generica care ne da lumina. El poate fi facut cu diverse tehnologii: Incandescenta, cu gaz (neon, heliu, etc), cu led, etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Și ce vrei, să te ajut să-i găsești pe toți cei care au sau au avut 4 la română ca să vă întâlniți? Doctoru p****. Mă opresc aici pentru că totuși ai dreptate, m-am exprimat ca un meltean laughing

| mihai69 a răspuns:

Dacă pe el scrie 100W, atât consumă. Și nu e vorba despre consumul pe oră, ci de cel instantaneu. Evident, dacă îl ții o oră aprins, va consuma 100 Wh. Dacă îl ții 10 ore, va consuma 1kWh. etc.
Dar așa cum spunea aici și altcineva, unii fabricanți trec pe ambalaj puterea „echivalentă" (ca flux luminos) a unui bec cu incandescență. În general, puterea electrică a LED-ului respectiv e cu cca 10% mai mică decât cea a becului cu incandescență care oferă aceeași cantitate de lumină.

| darrio2007 a răspuns (pentru InvatamProgramare):

Bravo, stai jos, ai nota 10.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Asculta la ce-a scris mihai69, ca el n-a trecut prin lectiile de fizica ca gasca prin apa.

| doctorandus a răspuns (pentru InvatamProgramare):

Saracu', tu esti paralel cu fizica deoarece "consum de energie de 100W/ora" este expresie tipica pentru cei care au chiulit de la fizica.

In W/ora se masoara rata puterii, nu energia. https://ro.wikipedia.org/wiki/Watt-or%C4%83

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Mihai69 este la fel de cult în materie de fizică ca tine, și la fel de prost.
Învățați să citiți întrebările și răspundeți la respectivele, nu la altele ce vă vin în cap vouă, de deștepți ce sunteți.
În afară de exprimarea meltenească, pe care o ai și tu, arată-mi unde am greșit în răspunsurile mele!
SERIOS? ARATĂ CONSUMUL INSTANT? MOA-MĂ CE INTELI-GENT EȘTI! NU POT SĂ CRED! Chapeau!

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

"consumă 100w pe oră, adică 0, 1kw pe oră" este exprimare de chiulangiu de la fizică.

În W/h se măsoară rata puterii, nu energia.

| cristi202 a răspuns:

Fie ca e led, fie incandescent, daca e bec de 100 de w, va consuma 100 w/h. Sau 1 kw la 10 ore.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Hăhăhăh