| MarianM8777 a întrebat:

Ce parere aveti despre depozitarea cerealelor (porumbului) in butoaie de metal? Le afecteaza in vreun fel?

10 răspunsuri:
| Robertandrei4858 a răspuns:

Depinde de mediul in care vor fi pastrate, daca e rece si umed precum un beci posibil sa le afecteze pe termen lung din puctul de vedere al germinarii. Daca spre exemplu este un loc cat de cat uscat nu cred ca vei avea o problema.

| sierra1 a răspuns:

Dacă aici se poate, de ce nu și în butoaie

https://www.emag.ro/......DS3GFVBBM/

| Apokales a răspuns (pentru sierra1):

Pentru ca exista ceva numit conservant acolo.

| sierra1 a răspuns (pentru Apokales):

și care-i problema?

| Apokales a răspuns (pentru sierra1):

El se referea la butoaie, nu la conserve.

| sierra1 a răspuns (pentru Apokales):

Poate n-ai citit ce am mai zis:

"Dacă aici se poate, de ce nu și în butoaie
https://www.emag.ro/......DS3GFVBBM/
"

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Porumbul se depoziteaza doar in locuri cu aerisire. De aceea stramosii nostri il puneau in patule. Cei ce depoziteaza in buncare au sisteme de aeraj si se depoziteaza doar sub o anumita umiditate. Altfel se autoaprinde, mucegaieste, etc. Citeste aici: https://bit.ly/341gSNv

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Apokales):

Degeaba i-ai explicat ca nu intelege diferenta dintre butoi si conserva, dintre porumbul fiert si cel nefiert.

| darrio2007 a răspuns:

Va fermenta. Are nevoie de aerisire.

| Naavin a răspuns:

Nu, si la mine in gospodarie la fel se depoziteaza, stai foarte bine, le tin intr-o debara afara, ferite de ploaie si de vant, dar de frig e ca afara, deci cred ca nu are nimic