| anonim_4396 a întrebat:

Se poate stropi cu Confidor, vita de vie, acum iarna respectiv cartoful pentru combaterea gândacului din Colorado, vara?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In nici un caz iarna! Primavara tarziu, cand vita este inverzita toata.

| relian a răspuns:

Asta este un insecticid, deci ai putea sa faci un tratament de iarna, dar avand in vedere ca este sistemic stiu si eu cit ajuta. Apoi cred ca este si ceva mai scump decat alte produse ce se aplica iarna pentru insecte, asta fiind sistemic deci e mai scump.Deci pentru pomi ar fi ceva de ajutor si asa iarna, dar pentru ce spui tu gandacu de colorada nu-i bun, sau cel putin citeste ce scrie pe ambalaj ce insecte combate, cred c a combate paianjeni la pomi si paduchi aia de frunze ce stau pe frunze la pomi.Deci pentru colorado daca nu spune nimic atunci nu-i bun, chiar daca ar omora ceva nu este eficient, trebuie sa tratezi cu ceva pentru insecta respectiva.Produs asta e bun ca este sistemic dar compabe anumite specii de insecte.La vita de vie ce vrei s-a combati ce insecte? In vegetatie vita de vie nu prea are asa insecte care so atace, deci nu vad pentru ce anume stropesti la vita de vie.La pomi se mai fac tratamente de iarna pentru ca sunt larve sunt ramase pe sub frunze pe sub scoarta si le mai poti tine sub control, dar este bine sa folosesti substante care se preteaza iarna la un astfel de tratament.Asta ce arati tu este f bun in vegetatie la pomi.La vita de vie nici nu se fac stropiri de iarna.Deci asa sa irosesti substante si bani poti sa faci ca nu dauneaza cu nimic plantelor doara tie la buzunar.