| Biologie a întrebat:

Cat poate trai un gandac de colorado?

3 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

De la 1 pana la 2 ani pot trai.

| icsbooy a răspuns:

Pana cand il iei tu dupa frunza de cartof si il strivestiwinking

| oMariina a răspuns:

Salut.
Ouăle capătă la scurt timp o culoare gălbuie şi după o scurtă perioadă de evoluţie embrionară (de aproximativ 10 zile) eclozează larvele, care sunt de un roşu strălucitor şi au nişte pete negre pe corp. Acestea încep repede să se hrănească cu plantele gazdă, iar cantităţile necesare dezvoltării lor sunt considerabile. După 2-3 săptămâni ele capătă o culoare mai degrabă portocalie şi se târăsc în pământ în vederea transformării în pupă. După aproximativ 2 săptămâni eclozează gândacii tineri, care mai zăbovesc în pământ cel puţin 1 săptămână, până când învelişul corpului lor devine suficient de tare.