| RedNightmare a întrebat:

Un an in urma am pus tapete intr-o camera, din cauza umiditații ridicare ele au mucegait și vreau sa le dau jos ca sa le inlocuiesc, insa...cum sa le dau jos? Am incercat si trebuie sa ma chinui 30 min pentru o singură fâșie, cunoaște cineva vreo metodă mai rapidă?

Răspuns Câştigător
| croissant a răspuns:

Incearca cu apa.calduta poate se dezlipeste usor

3 răspunsuri:
| laeimbrea a răspuns:

Trebuie să îl razi mult ca sa se duca, ti-as recomanda dacă iti permiți, bineînțeles, să lipești polistiren pe perete, după plasa cu adeziv si dupa cu tinci, după asta sa lipești tapetul si nu o să mai ai probleme cu umiditatea sau cu igrasia.

| Suntunminion a răspuns:

Am avut si eu tapet in camera si tot asa m-am chinuit cu el pana ce m-am gandit sa-l dau cu apa sa vad ce se intampla. S-a luat mult mai usor

| TudorVali a răspuns:

Trebuie umezit foarte bine si apoi cu spaclu. Ideea este ca nu ar trebui sa mai lipesti alt tapet, ci sa rezolvi problema cu umiditatea.Sa dai jos toata tencuiala umeda, sa lasi peretele sa se usuce bine si sa dai o tencuiala antiigrasie, foarte bune rezultate da MAI tencuiala antiigrasie pentru incaperile cu umiditate crescuta. Si inca ceva foarte important sa nu folositi glet de ipsos peste si nu uitati nu mai puneti tapet