| Ruxiii a întrebat:

In urma cu o luna mi-am prins degetul inelar la usa masinii. S-a innegrit, iar ieri mi-a cazut unghia.Arata oribil acum.Problema e ca mi-a ramas o fasie din unghie pe lateral stanga pe care n-o pot scoate de durere. Unghia, bineinteles, inca nu a crescut. Vreau sa stiu daca acea fasie va cadea singura sau trebuie sa ma chinui eu s-o scot? Ma gandesc ca poate incomodeaza cresterea "noii unghii". Si daca stiti, spuneti-mi ce as putea face ca unghia sa creasca mai repede sau daca se poate face ceva.In mod normal, in cat timp creste o unghie? E posibil ca "noua unghie" sa aiba "probleme" (striatii)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Tauru13 a răspuns:

Mergi la doctor sa iti scoata fasia aia de unghie.pentru ca o sa incomodeze cresterea noii unghi, unghia va creste complet in 3-6 saptamni.Noua unghie nu o sa aiba probleme, o sa te doara doar putin la inceput. Sper ca te-am ajutat. Funda?

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cum să o scoți tu când ea este vie!
Mergi la medicul de familie să te vadă și dacă este nevoie la chirurgie plastică și reparatorie cu trimitere pentru îndepărtarea ei fără probleme.
Unghia complet crește în 2-3 luni, nu într-o lună de zile.
O unghie are striați dacă este afectată de micoză (ciupercă a unghiei).
Pa, pa.

| TaviSMURD a răspuns:

Mergi la camera de garda oricand si se va ocupa unul din colegii mei de tinewinking Nu vei simti nimic poti chiar sa le ceri unghiuta ca suvenir. Ti-o scoate te desinfecteaza iti va pune un antibiotic daca e adinc in carne si te va pansa. Timp de recuperare total cu ot cu noua unghiuta... cam 4 saptamani in mod normalwinking

| TaviSMURD a răspuns:

A da am uitat pana creste unghia poti folosi unghii false costa cam 80 leiwinking sunt chiar mai estetice decat cele normale