| Alin_Aig_1994 a întrebat:

Vreau sa stiu din cati metri cubi de lemn se fac un metru cub de scandura?

5 răspunsuri:
| coregame a răspuns:

Pai dupa matematica mea tot 1m cub

| Alin_Aig_1994 explică (pentru coregame):

Nu prea as crede ca sunt pierderi... busteanul trebuie decojit de scroarta dupa aia vin facute scandura
dupa cate stiu eu 1 mb cub de scandura trebuie sa aiba 4 m lungime 1 m latime si 25 de cm inaltime ca sa fie 1 m cub de scandura.

| xvu a răspuns:

Salut,tu pui intrebarea si tot tu dai raspunsu? Io zic, cam 1, 15 m cubi dupa ce scoti ambele parti ca sa-i dai fete si dupa ce se scoate(inima) adica miezu.Iar aici mai depinde binenteles de calitatea lemnului. apropo daca scandura ta ar avea circa 3, 23 m lungime si 0, 79 latime cam ce inaltime ar avea gramaduca ta de lemne?

| LIN2010 a răspuns:

Pierderile de masa lemnoasa,prin prelucrare din bustean in cherestea,depind de mai multi factori (specia arborelui,calitatea acestuia, utilajul utilizat la debitare, dimensiunile cerute de client, etc) dar asa aproximativ, dintr-un metru cub de bustean se obtine 0.6 - 0.7 metri cubi de cherestea.Respecte

| prisacarul56 a răspuns:

Depinde de specia lemnoasa, la lemnul de rasinoase(brad, molid, pin), randamentul poate ajunge la 70%, aceste specii au o tulpina dreapta cu inaltimi relativ mari.La speciile de foioase (fag paltin,stejar,plop,ulm, mesteacan, nuc) randamentele sant mai mici din cauza formei trunchiului, ramificatie, defecte si pot fi intre 40-60%. Discutia e mult mai ampla am redus la minimum minimorum.