| Ralucaღ a întrebat:

Am si eu o intrebare care ma macina : Ce este un otaku si ce inseamna cosplai. Singurul lucru pe care il stiu despre asta e ca au legatura cu animeurile.

Răspuns Câştigător
| neca a răspuns:

Un otaku e o persoana care colectioneaza chesti nu are neaparat legatura cu anime, poti fi un otaku si da ca colectionezi postere cu personaje din marvel de exsemplu

cosplay (costume play)
e o activitate in care participantii se inbraca in asa fel incat sa reprezinte un personaj de obicei fictiv

2 răspunsuri:
| єχcєєℓ a răspuns:

Otaku-termen japonez adresat fanilor de animeuri sau manga.
Cosplay-acele persoane care se îmbracă de obicei în personajele din animeuri, își vopsesc părul sau poartă peruci asemenea cu respectivele personaje.

| AℓℓeAℓℓexa a răspuns:

Otaku este o persoana pasionata de tot ce tine de Japonia happy.
Cosaplay-urile sunt persoane reale costumate in personaje anime