| Arm_Armand_1992 a întrebat:

am ramas in pana de anime sad credeti ca puteti sa imi spuneti si mie niste anime-uri romantic echii supranatural sau magie?

3 răspunsuri:
| RorySan a răspuns:

Buna!

Ceva romantic si ecchi si are si actiune ar fi -Gakusen toshi asterisk, Kamfer, to love ro, Masou gakuen HxH, rosario to vampire, monster masume.

si ceva cu magie ..campione,dragon crisis(mi-a placut mult), inuyasha, kaze no stigma, munto

si daca mai vrei ceva..sa imi scrii.te voi ajutawinking
vizionare placuta

| vlad1000 a răspuns:

Incerca Tokyo Ghoul, Blue Exorcist, Akame ga kill!, Steins Gate sau Code Geass happy

| Rosalynne a răspuns:

Aaah, ce-mi mai place sa scriu romane! rolling on the floor

Ecchi:

1. Prison School
Episoade: 12
Etichete: comedie; ecchi; romantic; scoala; seinen
Situata la periferia Tokyo-ului, Academia Privata Hachimitsu este o scoala prestigioasa numai pentru fete, faimoasa pentru educatia sa de calitate si pentru studentii disciplinati. Cu toate acestea, reputatia scolii este pe cale sa se schimbe datorita revizuirii politicii sale specifice, avand in vedere faptul ca acum si baietii se pot inscrie la aceasta scoala.
La inceputul semestrului doar cinci baieti au fost inscrisi la Hachimitsu, studenti fiind literalmente impartiti in doua tabere formate una din 200 de fete, iar cealalta din cinci baieti. Kiyoshi, Gakuto, Shingo, Andre si Jo sunt izolati imediat fara a avea dreptul de a face o prima impresie. Neputand sa comunice cu celelalte colege ale lor, baietilor le-a venit o idee periculoasa (si tembela): sa traga cu ochiul in baia fetelor!
Din pacate pentru ei, baietii au fost prinsi de faimosul Consiliu Secret al Elevilor, iar libertatea le-a fost rapita, acestia fiind inchisi in inchisoarea scolii pentru o luna intreaga drept pedeapsa.
Asa incepe povestea baietilor in Prison School, o lupta care le va testa prietenia celor cinci perversi.

2. Yosuga no Sora: In Solitude, Where We Are Least Alone.
Episoade: 12
Etichete: drama; ecchi; romantic; harem
Haruka si Sora Kasugano vin acasa, un loc plin cu amintiri.
Dupa ce si-au pierdut parintii intr-un tragic accident de masina, gemenii decid sa se mute la tara si sa inceapa o noua viata in casa bunicului lor, un memento ce le aduce aminte de trecutul lor. Au fost intampinati cu un cald "Bine ati venit!" de prietenele lor din copilarie Yorihime Nao si Amatsume Akira, dar si de nou venita Migiwa Kazuha.
Cu toate astea, vietile gemenilor incep sa fie influentate de emotii suprimate, nascute din juraminte uitate, iar un secret adanc ingropat inauntrul celor doi incepe sa iasa la iveala.
Yosuga no Sora nu numai ca explora puterea amintirilor pierdute si a iubirii adevarate cand relatiile se incurca intre ele, dar ridica de asemenea si semne de intrebare despre moralitate si acceptare sociala.

Magie:

1. Bishoujo Senshi Sailor Moon
Episoade: 46
Etichete: magie; romantic; demoni; shoujo
Tsukino Usagi este o fata de 14 ani. Este cu capul in nori, se vaita mult si este si o plangacioasa. Pica la majoritatea testelor si este certata de familia ei mai tot timpul.
Dupa o zi proasta, Usagi intalneste o pisica neagra care poate vorbi! Pisica, Luna, ii acorda puterea de a se transforma in Sailor Moon, o eroina care trebuie sa lupte impotriva Regatului Intunecat si de regina acestuia, Regina Beryl.
Desigur, Usagi nu se poate descurca singura, asa ca trebuie sa-si caute ajutoare...
*Totusi, a aparut Sailor Moon Crystal, care este un fel de remake pentru Bishoujo Senshi Sailor Moon, insa eu prefer originalul din '92*

2. Magi: Sinbad no Bouken
Episoade: 13
Sezonul 1: Magi: Labyrinth of Magic (25 de episoade)
Sezonul 2: Magi: Kingdom of Magic (25 de episoade)
*Magi: Sinbad no Bouken a aparut dupa primele 2 sezoane, insa actiunea de aici se petrece inaintea actiunilor din primele 2 sezoane, asa ca eu am inceput cu asta si am continuat cu cele 2. *
Etichete: actiune, aventura, magie, fanetzie, shounen
In micul si improvizatul sat Tison al Imperiului Parthevia, un baiat, Sinbad, este copilul unui fost soldat, Badr si sotia lui cu inima buna, Esra. Din momentul in care a aparut pe lume, toti magicienii au stiut ca s-a nascut "Copilul Destinului". In ciuda faptului ca tara lui este infricosata de instabilitatea economica si de consecintele razboiului, Sinbad traieste o viata fericita - asta pana cand sosirea unui strain ii distruge lumea lui pasnica.
Ani mai tarziu, cladiri ciudate numite "arene" au inceput sa apara peste tot in lume. Spunandu-se ca in ele sunt nenumarate bogatii si puteri, aceste arene au atras atentia aventurierilor si soldatilor de pretutindeni; totusi, nimeni nu a iesit vreodata dintr-o arena viu. Sinbad, avand acum 14 ani, a ajuns sa fie un tanar talentat si fermecator. Inspirat de eveninmentele socante din copilaria lui si de vorbele tatalui sau, incepe sa exploreze lumea.
Destinul i-a facut cunostinta lui Sinbad cu Yunan, un calator. Captivat de povestea lui Sinbad, Yunan il ghideaza catre o arena care, spune el, are puterea de care are nevoie Sinbad pentru a-si atinge telul in viata - "puterea unui rege".
Magi: Sinbad no Bouken spune epica poveste despre primii ani de viata ai lui Sinbad, aratand cum calatoreste prin lume adunand mai multi aliati si putere pentru a deveni Marele Rege ale Celor Sapte Mari.
*Nu te superi ca am copiat descrierea de la alt raspuns de-al meu, nu? Pana la urma, nu am innebunit sa fac acelasi lucru de doua ori.*

3. Yami no Matsuei
Episoade: 13
Etichete: comedie; drama; fantezie; horror; magie; shounen-ai; shoujo; vampiri
Chiar si dupa moarte, viata este plina de munca si criminali. Tsuzuki Asato este un shinigami nepasator de 26 de ani, al carui job este de a se asigura ca cei morti raman morti in propria lume. In ciuda faptului ca are acelasi job de mai mult de 70 de ani, el este in clasa cea mai prost platita. Are de asemenea un talent la a-si alunga partenerii (avand in vedere faptul ca shinigami lucreaza in perechi), insa acum pare ca are unul de care nu va scapa prea usor; incapatanatul, seriosul si defensivul Kurosaki Hisoka caruia ii place sa faca remarci neobrazate altora. Cu fiecare caz pe care-l investigheaza, cei doi se apropie de criminalul in serie doctorul Muraki Kazutaka. Relatia lui Tsuzuki cu Hisoka devine din ce in ce mai puternica... insa modul in care a murit Tsuzuki nu le da pace.

Supranatural:

1. Death Note
Episoade: 37
Etichete: mister; politist; psihologic; supranatural; thriller
Un shinigami, ca zeu al mortii, poate ucide orice persoana, cu conditia sa ii stie fata si numele pentru a-l scrie intr-un caiet numit "Death Note". Intr-o zi, plicitisit de stilul de viata de shinigami si interesat sa vada modul in care un om ar folosi un Death Note, arunca unul pe pamant.
Elevul de liceu Light Yagami ia caietul si, vazand in ce stadiu deplorabil a ajuns lumea, testeaza caietul scriind numele unui criminal in el. Cand criminalul moare imediat conform experimentului, Light este foarte surprins si intelege ce devastatoare este puterea ce i-a cazut in maini.
Cu aceasta capacitate divina, Light decide sa opreasca toti infractorii, in scopul de a construi o lume noua in care crimele nu exista si oamenii i se inchina ca unui zeu.
Politia, totusi, descopera ca un criminal in serie tinteste criminalii si incearca sa-l prinda. Pentru a face asta, investigatorii japonezi conteaza pe ajutorul unuia dintre cei mai buni detectivi din lume: un tanar stiut sub numele "L".
*Si asta e copiat de la alt raspuns de-al meu*

2. Ao no Exorcist
Episoade: 25 (+ noul sezon Ao no Exorcist: Kyoto Fujouou-hen cu 12 episoade)
Etichete: actiune; demoni; fantezie; shounen; supranatural
Oamenii si demonii sunt ca cele doua fete pe care le are o moneda, la fel si Assiah si Gehenna, lumile raselor respective. Singura cale de a calatori intre cele doua lumi este prin posedare, ca in povestile de groaza. Cu toate astea, Satana, regele Gehennei nu poate gasi o gazda potrivita pentru a poseda, ramanand astfel inchis in lumea lui. Intr-o incercare disperata de a cuceri Assiah, Satana isi trimite fiul in locul lui, sperand ca acesta sa devina o gazda potrivita pentru regele demon.
Ao no Exorcist urmareste povestea lui Rin Okumura, care pare a fi un adolescent obisnuit care pana nu face o tampenie nu se simte bine - asta pana cand este luat pe sus de demoni. Lumea lui este intoarsa cu susul in jos cand afla ca el este fiul Satanei si ca tatal lui doreste sa cucereasca Assiah impreuna. Nevrand sa ajute regele Gehennei, Rin decide sa inceapa antrenamentul pentru a deveni un exorcist ca sa poata lupta pentru a apara Assiah impreuna cu fratele lui, Yukio.

-Si un anime care-mi place la nebunie, dar care nu este nici supranatural, nici ecchi si nici romantic:

Oushitsu Kyoushi Haine
Episoade:? ( este on-going)
Etichete: comedie
Acceptand postul de profesor regal la curtea regelui de Grannzreich, Heine Wittgenstein este un mic profesor cu o sarcina foarte grea! Fiecare dintre cei patru printi ai regatului au o personalitate distincta si problematica. Este noul lor profesor in stare sa le bage ceva in cap?
*Eu ma uit la anime-uri in engleza, deci nu stiu daca gasesti ceva in romana, avand in vedere faptul ca azi, parca, a aparut episodul cinci subtitrat.*

Imi cer scuze pentru greselile gramaticale sau daca ceva nu are sens!
Sper ca te-am ajutat~ ^^