| andrei_2217 a întrebat:

Care este femininul cuvantului padurar? v-am blocat

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @andrei! Substantivele care denumesc profesii nu au feminin. Spui doamna primar, doamna doctor, doamna inginer, doamna pădurar.
O zi cu zâmbet să ai!

7 răspunsuri:
| TheGrayWolf21 a răspuns:

Ba padureasa politista pompiera doctora ingnera? cpm? cum nu au feminin?

| PisikaNeagra a răspuns:

Nu mai blocat! Padurara sau padurareasa laughing) big grin

| PisikaNeagra a răspuns:

Asa bine big grin
Pădurăreasă

| catalina_8997 a răspuns:

Substantivele care denumesc profesii nu au feminin. na ca nu m-ai blocathappy

| andrei_2217 explică:

Imperia...stiam...si pisika neagra cum padurara sau padrurareasa?

| andrei_2217 explică:

Stiu ca nu au feminin de ex:doamna politist.nu doamna politista cum zic tzarani.si mai, cum femeia padurii? parca ai zice yeti sau ceva de genul.NU EXISTA PADURAR LA FEMININ! Voiam doar sa vad cata minte au uni

| andrei_2217 explică:

Pai au feminin daca esti tzaran