| Akemi a întrebat:

La Colegiul National De Arta Octav Bancila din Iasi, am inteles ca trebuie sa dai proba la desen. Cam ce contine aceasta proba? Se intra greu? Conteaza media de admitere?

Răspuns Câştigător
| DaYannaDG a răspuns:

Buna!
Nu sunt din Iasi, dar si eu vreau sa dau intr-un liceu de arta la desen. Probele nu o sa difere, vor fi aceleasi:
1. Natura statica
2. Compozitie dinamica
Vei avea la dispozitie 5 ore asa ca nu-ti face griji.
Aici ultima medie a fost 7. Daca te chinui si iei peste 8 in examene poti avea sanse sa intri. (nu stiu media ta din V-VIII, dar in principiu daca este peste 9 ai sanse)
Da, conteaza media de admitere, dar mai important este sa iei nota de trecere la probe.
Succes!