| raresuletz a întrebat:

Salut! Cine ma poate invata pas cu pas cum sa ma joc cu, cartile pokemon? Va rog frumos

1 răspuns:
| DjSannan a răspuns:

Intalniti-va cu un partener de joc si amandoi aveti nevoie de un deck de 60 de carti, compus din carti de Pokemon, energii si atacuri.

Stabiliti cine incepe primul. Acesta poate fi decis prin tragere la sorti sau prin acordarea avantajului primului jucator.

Fiecare jucator ia 6 carti din pachetul propriu si le amesteca pentru a forma un deck de 6 carti, care va fi folosit pentru a juca.

Fiecare jucator alege o carte de Pokemon si o plaseaza pe terenul de joc in fata lor. Aceasta este considerata Pokemon-ul lor activ.

Fiecare jucator ia 6 carti din pachetul propriu si le amesteca pentru a forma un deck de 6 carti, care va fi folosit pentru a juca.

Fiecare jucator isi alege o carte de energie si o ataseaza Pokemon-ului lor activ. Aceasta energie va fi folosita pentru a plati costul de energie pentru atacurile Pokemon-ului lor.

Fiecare jucator ia 6 carti din pachetul propriu si le amesteca pentru a forma un deck de 6 carti, care va fi folosit pentru a juca.

Fiecare jucator poate ataca Pokemon-ul adversarului cu Pokemon-ul lor activ, folosind atacurile disponibile pe cartile lor de Pokemon.

Daca un Pokemon este scos din joc, jucatorul poate alege sa il inlocuiasca cu un alt Pokemon din mana sau din deck-ul sau.

Jocul continua pana cand un jucator ramane fara Pokemon-uri pe teren sau pana cand un jucator ramane fara carti in deck-ul sau. Jucatorul care ramane fara Pokemon sau fara carti pierde jocul.