| lary1399 a întrebat:

Stiu ca e o intrebare cam stupida pentru unii dintre voi, dar aud mereu termenul "tsundere"; i am crezut prima data ca e un personaj, dar vad ca pare a fi mai mult o tema. asa ca va intreb: ce inseamna mai exact "tsundere"?

Răspuns Câştigător
| irbis a răspuns:

Tsundere este un tip de personaj foarte des intalnit in anime. Se refera de regula la fete care se comporta rece fata de un alt personaj, dar e de fapt doar de fatada.

3 răspunsuri:
| AtashiNoBakaDesu a răspuns:

Tsundere este un caracter ale unor personaje feminine de anime. Este unul dintre cele 4 mari tipuri de caracter 'dere'.
Tsudere se poarta rece si uneori e violenta, dar e inimoasa in interior.
Yandere e sweet si de treaba cu toata lumea, dar daca se ia cineva de prieteni/cel pe care il iubeste, poate sa si omoare persoana care a facut acest lucru.
Kuudere vrea sa para ca nu are sentimente, si ca e cool, dar dupa o vreme e de treaba si dulce.
Dandere e nesociabila e sobra, pana cand persoana potrivita apare. Nici atunci nu e cea mai nice persoana totusi.
Sper ca te-am putut ajuta

| lary1399 explică:

Mersi mult!

| Santoryuu a răspuns:

Termenul se refera la o persoana/personaj care la un moment initial are o personalitate rece/ostila, dar care treptat, de-a lungul timpului isi arata si latura calda/prietenoasa.