| anonim_4396 a întrebat:

Am vârstă între 18-25, nu voi spune exact cât si simt că viața mea este terminată. Mă uit la alții cât de talentați sunt, ce pot să realizeze, câți bani au putut aduna la o vârstă de fragedă, uneori mă gândesc că unii oameni au mai trăit pe pământ și s-au reîncarnat. Eu nu reușesc să fac nimic cum trebuie. Simt că nu sunt bun la nimic. Orice aș vrea să fac, îmi dau seama că nu sunt pregătit în niciun domeniu. Pur și simplu nu înțeleg, cum unii pot învața atât de repede atâtea chestii, de unde atâta timp. Am crezut că pot învața programare, nu am reușit, mă depășește atunci când dau peste algoritmi, chestii mult prea complicate care ia o mulțime de timp să înveți doar un mic cod și totuși, de unde atâta timp? Am crezut că pot crea un joc, am avut câteva idei bune, din păcate nu, tot ceea ce am putut face a fost să copiez niște modele 3D deja create de către alții, fiindcă nu, nu sunt în stare să creez eu singur. Tutorialele nu sunt suficiente, nu îți explică nimeni cum ar trebui să faci, cursurile sunt foarte scumpe și nu sunt bani și așa mai departe, deci practic ești blocat și nu ai niciun fel de șansă cât timp nu ai relații. Mă simt plictisit, fără poftă de viață, fără energie, obosit și mereu mă duc cu gândul la somn să scap de viață asta aiurea, să fii spectator și totuși să fii extrem de trist și să vezi fericirea prin ochii altora. Deci cine ar vrea pe cineva ca mine? Nimeni. Încă o bilă neagră și cu relațiile, care și asta te afectează, faptul că ești singur. Uneori mă simt că un parazit, inutil, simt că nu are rost să mai trăiesc. Simt că aș vrea să fac pe toate, dar când mă apuc de ceva, îmi dau seama că nu sunt suficient de bun și totuși, îmi ofer destul de mult timp pentru acel domeniu și astfel pierd o mulțime de timp că la final să realizez că tot nu am făcut nimic. Nu îmi mai place nimic, nimic nu mai îmi face plăcere, viața mi se pare aiurea. Toți oamenii sunt aproape identici, frumoși la exteriori și urați pe înăuntru. Mă uit pe Youtube, văd Vulpita, Dani Mocanu și mai nou Diana Mocanu cu melodia - nu mă duc la școală că mă enervez și mai departe nu mai zic că nu are rost, incă o bilă neagră când văd ce apreciază oamenii în ziua de azi, iar mă simt pe lângă. De obicei timpul petrecut mi l-am petrecut mai mult în casă pentru că pur și simplu nu îmi face plăcere să ies afară atâta timp cât mă simt inferior celorlalți. Stau cu părinții și nu am intimitate, iar o bilă neagră. Și mă tem că nu voi scapă prea curând, deși îmi doream foarte mult să locuiesc singur. Nu reușesc să vorbesc coerent, iar o bilă neagră, pur și simplu, mă simt agitat când vorbesc și mă blochez atunci când mă enervez. Nici în Dumnezeu nu mai cred suficient, când văd ceea ce se întâmplă în lume, deși nu știu dacă el m-ar putea salva, din nou o bila neagră. Și în rest, bilă albă că sunt o persoană ok, nu am făcut rău nimănui, am respectat pe toată lumea și am apreciat pe toți, nu am fost invidios pe nimeni niciodată și nu am avut nevoie de la nimeni nimic deci sunt o persoană bună. Mereu mi-am spus că mâine o să fie bine, mâine o să fie altfel, din păcate fiecare zi este la fel, trec anii și îmi dau seama că nu am reușit să realizez nimic. Ce sfaturi utile ați putea da? Dacă există. Din păcate în cazul meu, nu mai am speranțe.

Răspuns Câştigător
| Dorotheea21 a răspuns:

Ai 22 de ani, si o criza existentiala. happy
Cu totii am trecut prin asta, mai mult sau mai putin. Eu am avut'o la 16 ani, aproape o jumatate de an in care am fost disperata, nu stiam ce sa devin, cand si cum o sa devin, voiam sa le fac pe toate deodata.
Daca starea aceasta o ai de multa vreme, va trebui sa mergi la un psiholog.

3 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Poate te-ar putea ajuta Revista PS- Practic Calculatoare.
Sfatul meu: Nu te mai subestima. Vei ajunge in timp sa te bucuri de ceea ce ești si nu vei mai dori sa fii ca alții. Bogăția nu este partea frumoasa a unui om ci caracterul. Cine nu se mulțumește cu putin, nu se mulțumește oricât de mult ar avea. De aceea nu se opresc niciodată ci in fiecare zi își doresc "putin mai mult".

| Freya1 a răspuns:

Toti aveam probleme de genul,la toti ne e greu intr-un fel doar ca trebuie sa ne tinem tari sa nu intrăm în depresie si sa ne distrugem singuri.
Tu ai nevoie sa iti ridici stima de sine si sa constientizezi că ai timp de toate, sa nu mai vrei lucuri mărețe si peste noapte si sa iei in considerare si faptul ca poti sa fi buna in altceva. Poate ai talent la lucuri simple pe care încă nu le-ai descoperit, dar de asta poti sa iti dai seama doar in momentul in care vei înceta să vrei sa fi ca ceilalti si sa faci ce fac ceilalti.
Toti am vre o carieră bănoasă si invidiat, dar ai nevoie de perseverență, dorința si placere pentru a le realiza.Cautati mai bine o pasiune care sa iti fie drag sa o faci si sa iti fie si usor in acelaș timp.Iar de bani nu te îngrijora,vor veni în timp.
Dacă ai nevoie de intimitate, independența si sa iti as sti ca poti, poti incerca un loc de munca din care sa iti câștigi existenta, sa iti plătești o chirie si mai departe cine stie, poate reușești mai mult si mai mult.

| rodriguesro a răspuns:

Salut. Din textul pe care l-ai scris deduc ca ti-ai creat multe blocaje care te pote duce intr-o zona destul de sensibilă. Indiferent de ceea ce crezi, sa stii ca fiecare dintre noi are un talent sau mai bine zis se pricepe foarte bine sa faca ceva la un nivel foarte ridicat. As numi-o vocatie. Dar pana atunci iti recomand cu toată caldura un psihoterapeut, care te-ar putea ajuta mai mult decat ai putea crede. Iti doresc ca toate cele bune sa ti se întâmple.