| MomaieLoveGogaie a întrebat:

Anul asta m-am mutat la o scoala noua.Totul a mers super, ma inteleg bine cu toti si am note bune.De vreo 2-3 luni colege tot imi spun ca un tip de la o alta clasa se uita dupa mine si ca exsista posibilitatea ca el sa ma placa.Eu nu i-am dat prea mare importanta, plus ca cineva imi spusese ca e probabil sa aiba si prietena(ma gandeam ca e doar afemeiatlaughing ). Recunosc faptul ca de la un timp am inceput sa il simpatizez si eu dar nu indeajuns de mult incat sa imi doresc o relatie sau ceva asemanator.Vineri am inceput sa i zambesc sa vad cum reactioneaza(rezultatul a fost un zambet dulce primit inapoi). Interesant e totusi ca atunci cand o colega a facut cel mai penibil lucru posibil, si anume sa il intrebe ceva in gen"O >iubesti?:"aratand spre mine, el a dat simplu din umeri, fara nici o retinere, si a zis "Nu". Acum probabil el crede ca il plac desi nu e asa. Din cate banuiesc el aflase ca il simpatizez.Eu una, sincer, nici nu stiu ce sa mai cred! Probabil ca nici el nu mai stie ce vrea pana la urma...Intrebarea mea de fapt e cum sa il fac sa inteleaga ca nu il plac si ca e doar o aluzie? Pentru ca nu prea imi place cand un tip se cam umfla in pene prin preajma mea...laughing

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm. pai parerea mea e ca ar trebui sa ii spui verde in fata ca de fapt cineva ti -a bagat pe gat (cam asta inteleg din ce zici tu), si ca de fapt nu il placi cu adevarat. Asta doar pentru a nu crede ca esti obsedata sau mai stiu eu ce. sunt sigura ca nu te merita daca el iti zambeste tie si are si prietena.nu stiu ce sa zic. Sper ca te-am ajutat.Pa-pa

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Subtil este mesajul pe care ni-l transmiti; de fapt iti pare rau ca prin acel zambet ai dezvaluit un anume interes fata de persoana respectiva inainte de a sti exact dace el chiar te place.Marturisesti un usor disconfort provocat de incertitudine; faptul ca vrei sa-l faci sa creada ca interesul tau n-a fost real ci doar o iluzie, arata destul de clar ca tu nu esti inca animata de vreun sentiment adevarat fata de baiatul respectiv; nu sufera iubirea ta, sufera orgoliul. Iar in acest caz, e usor de pus capat situatiei:afiseza indiferenta, poti zambi in continuare, fiindca surasul nu inseamna neaparat angajare ci doar reflectare a unei firi sociabile. Daca-l vei trata cu indiferenta amabila, sigur "penele "se vor dezumfla; mai degraba preocuparea, atitudinea de persoana al carei orgoliu a fost ranit ar alimenta un comportament arogant din partea sa.Numai bine.

| MomaieLoveGogaie explică:

Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, eu il simpatizez intr-o oarecare masura pe tipul respectiv dar ideea era ca atunci cand altii intervin in problemele de genul si se baga in ceea ce priveste doar 2 persoane, iese urat si totul ia o intorsatura urata...

Răspuns utilizator avertizat