| Foughtknight a întrebat:

Salut, am o intrebare adresata fetelor, ce ati face daca un baiat va spune ca va place? Ceea ce vreau sa stiu este cum ati reactiona daca vi s-ar face o propunere chiar daca v-a simtiti bine singure? Ati accepta, sau nu? Daca nu, ce atitudine veti avea de acea persoana? Sau, daca da, ati face-o in mod clar sau l-ati lasa in suspans?

Acum urmeaza povestea mea foooarte lunga:
La mine in clasa este o fata pe care o simpatizez, iar unii colegi au observat asta si nu s-au putut abtine sa nu comenteze. Probabil ca si ea si-a dat seama de acest lucru, dar se comporta ca si cum nu ar sti nimic.
Intr-o zi colega sa a racit si a lipsit o saptamana. Ghici cine s-a oferit sa stea cu ea? Eu. Doi dintre profesori au glumit pe acest fapt(Doar colegul meu de banca statea singur laughing), nu-i asa?) si din aceasta cauza era cat posibil de clar de ce ma mutasem. La ore statea extrem de concentrata asupra profesorului si a exercitiilor, si nu prea aveam nici o sansa sa vorbesc macar cu ea.
In pauze isi petrecea timpul cu o colega, sau invatand. La inceputul orei de geografie am glumit si eu cu ea(prin a o enerva si putin gadila) deoarece era o ora la care nimeni nu era atent. Fiind foarte sensibila la gadilat nu putea nici macar sa stea pe scaun. Si-a luat caietul si s-a mutat la o alta banca libera si mi-a scos limba. Ziua urmatoare s-a mutat din acea banca deoarece una dintre cele mai bune prietene ale ei n-avea coleg.
Alta data eram la valul bobocilor, si cand a fost pusa o melodie de-aia romantica, unele colege au inceput sa danseze tango, iar ea nu avea cu cine si a zis "Las' ca eu dansez cu partenerul meu" (probabil ca facea aluzie de faptul ca eu o plac) si a venit la mine big grin
Alta data un coleg (era putin mai nesimtit) ne-a intrebat ce nume o sa punem la copii, iar ea a fost putin deranjata, dar in acel moment eu mi-am zis numele si ea s-a uitat putin urat la mine, dar acel coleg a raspuns ca eu sa fiu intotdeauna sub papucul ei si mai probabil o sa port eu numele ei.(atunci a ras putin)

In rest nu prea isi petrece timpul prin preajma mea, mai rar, dar avea cel putin un rost sa incerc sa ii spun ca o plac?

A si toata lumea o cheama pe o alta forma a numelui, dar cand eu fac asta ma corecteaza si imi spune altcumva(tot o forma scurta). Intr-o zi am intrebat-o de ce imi spune asta numai mie, si mi-a zis "ee de la tine am pretentii".

Nu mi se pare ca ma place catusi de putin, dar nici nu sunt cineva pe care sa nu-l agreeze. Deci sa-i spun, sau nu? Daca da, cum o fac? Sunt foarte timid.

Si vreau raspuns si pentru prima intrebare "Ce ati face daca o persoana nu foarte apropiata v-ar spune ca simte ceva pentru voi?", V-ati gandi macar cum ar fi sa fiti cu acea persoana? Ati accepta-o?

Sa va reamintesc ca nu vreau raspunsuri de la baieti. Majoritatea(nu chiar toti) nu au ratiune.

Răspuns Câştigător
| XDeDeX a răspuns:

Nu stiu varsta ta dar oarecum nici nu conteaza... sincer nu asi astepta ca ea sa faca primul pas ci l-a-si face eu, referitor la prima intrebare daca m-as simtii bine singura probabil nu asi accepta dar depinde de baiat... cum m-ar aborda... daca vrei totusi sa incerci sa ii spui eu ca fata ti-asi sugera sa o intrebi daca are chef de o plimbare apoi in timp ce va plimbati si vorbiti strecori printre discutii subiectu principal (ca o placi) nu ii spune nicidecum pur si simplu ca o placi... incearca sa o faci sa se simta speciala.
Legat de chestiile careai povestit tu mai sus poate si ea te place dar poate ii e frica... la asta te-ai gandit? Sper sa fie totul bine si sa fii fericit. Have a nice day

3 răspunsuri:
| XDeDeX a răspuns:

Multumesc happy sper sa iti fii fost de ajutor

| rebiik a răspuns:

Dupa firea mea i-as zice:a) daca si eu l-as placea:''ce usurare, si eu te plac'' b) nu l-as placea:''serios? (el:da) ..eu nu te plac''. Si sunt asa blanda cu el pentru ca stiu ca si eu am fost indragostita si am facut la fel.
Probabil tipa o sa se ``joace`` cu tine asa pana cand ii vei spune.Si da, m-as gandi cum ar fi sa fiu cu acea persoana. Spune-i, pana la urma ''nu risti, nu castigi''. Daca as place acea persoana (ca iubit) normal ca as accepta. Sper ca te-am ajutat.

| fujoshileader a răspuns:

Depinde ce fel de baiat e. Daca e rau si i-a totul in gluma, face misto de orice mai bine nu. Dar daca e dragut, dulce, cumint, te baga in seama atunci e cu totul alta treaba, si daca il si placi, totul se schimba.