| anonim_4396 a întrebat:

Ati vrea ca cineva sa va salveze de la moarte chiar cu pretul vietii lui?

Asta a fost intrebarea de inceput, de fapt povestea este mai lunga putin, si as aprecia daca ati raspunde la cele doua intrebari.

Acum ceva timp am vazut o poveste de dragoste foarte frumoasa, de fapt era fictiva (Akame Ga Kill), si as aprecia daca ti citi tot, pentru ca mi separe destul de interesant. (parerea mea sad )
In aceasta poveste, dupa ceva timp, un baiat se indragosteste de o fata. Dupa multe aventuri petrecute impreuna, tocmai intr-un moment cumplit ajung sa realizeze asta. Intr-un final fata moare in bratele baiatului tocmai cand ii spune ca il iubeste.
Asa ca el ramane singur (adica fara fata). Dupa ceva timp el, desi i-a promis fetei respective sa nu o sa moara, el isi da viata ca sa salveze niste necunoscuti.

Si intrebarile mele :
1. Voi vi-ati da viata pentru niste necunoscuti?
2. Daca ati fi in locul necunoscutiilor, adica doar a unuia, si ati stii ca acel baiat a trait o poveste fascinanta de iubire, si ca a trecut prin multe, si tot ce a facut el, ati vrea sa fiti salvat de viata lui? Adica ati alege sa nu va fi salvat doar ca sa isi continue viata care i-a mai ramas?
Sper ca intelgeti intrebarea big grin

77 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Doub):

Damn. Intrebariile tale mereu ma pun pe ganduri happy

| Doub a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ups.
Deci, crezi că e rău?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Doub):

Pai nu ar trebui sa te simti vinovat daca te-ar salva cineva totusi a fost alegerea lui. Dar daca stiai ca puteai sa alegi tu sa nu fi salvat ca el sa traiasca, atunci te-ai simti vinovat. Dar nu cred ca este rau. Nici bine. Practic mintea nu mai constientizeaza asta.
(Acum cumva folosesti intrebarea mea impotriva mea laughing )

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu.Nu vreau sa ma salvezi.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Stiu, daca ai fi in locul acelor persoane. Doar ca este alegerea mea oricum big grin

| Doub a răspuns (pentru DoarBogdan):

Mno, oricum m-aş simţi vinovată, chiar dacă el a ales asta, pentru că deh, dacă nu aş fi fost eu fix acolo, el ar fi trăit în continuare fericit.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Doub):

Mda...
Cu toate ca baiatul de care vorbeam in povestea mea nu ar fi fost chiar fericit fara persoana iubita, dar asta e alta poveste happy
Multumesc ca mi-ai raspuns la intrebarewinking

| Doub a răspuns (pentru DoarBogdan):

Ăăă, de ce îmi mulţumeşti?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru Doub):

Pentru ca ti-ai facut timp si pentru intrebarea asta si ai raspuns concret. Uneori, ca si la intrebarea asta, multi raspund la alte lucruri, nu la ce vreau eu sa aflu, nu prea inteleg intrebarea.

| Doub a răspuns (pentru DoarBogdan):

Hm, păi... cu plăcere. happy

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Nu te las sa ma salvezi.

| RainmakerX a răspuns (pentru DoarBogdan):

Multumesc! Acesta este unul dintre motivele pentru care ma uit la anime-uri. big grin
Akame ga Kill, chiar daca nu pare initial... este un anime psihologic foarte bun, chiar exceptional. La inceput vezi doar glumele, animatiile frumoase, culorile acelea calde... dar pe parcurs vezi ca lucrurile nu sunt ceea ce par.

De exemplu acea fata ofiter cu parul portocaliu. Ai vazut cat de cute era in primul episod in care aparuse si ce monstru devenise pe final?
Cam asa este Akame Ga Kill.

Sau Wave... la inceput il uram ca na... era in tabara celor rai iar la final imi doream sa supravietuiasca si sa ramana cu Kurome. *scuza cacofonia*

Totul tinea de tabere in Akame Ga Kill si asta mi-a placut foarte mult.
Nu este o lupta intre bine si rau... Este o lupta intre 2 tabere care sunt si bune si rele.

Ai vazut ca echipa lui Esdeath salva oameni nevinovati chiar daca erau rai.
Nightraid omorau oameni pentru bani.

Dar totusi, care tabara era buna si care era rea?
Asta mi-a placut foarte mult man. Intr-o batalie tabara cea buna este mereu cea in care esti tu.

Daca stam sa ne gandim... in tabara celor rai nu era nimeni rau!
Erau doar pioni care trebuiau sa-si faca datoria.

Asa si in Nightraid si in orice alta factiune.
Singurul om rau din cele 2 tabere era ministrul acela pe care l-a ucis Leone la final. Si fiul sau *evident*.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru R0R0):

Si daca ai simti ura pentru mine dupa tot nu m-as schimbawinking

| R0R0 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Fa cum vrei!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru RainmakerX):

Mda. Mi-a parut rau de Leone... Cum a murit ea sad Chiar credeam ca ea o sa scape happy
Si da, nu stiu cum reusesc sa faca asemenea animeuri extraordinare. Pur si simplu te scot din zona ta de confort. Te pun sa gandesti. Si chiar daca incerci sa intelegi ce vroia de fapt sa spuna animeul, nu e asa, mereu parca ies alte pareri si alte conceptii. Sunt foarte reusite aceste lucruri. De exemplu chiar Akame Ga Kill, se poate vorbii incredibil de mult despre asta.

| RainmakerX a răspuns (pentru DoarBogdan):

Exact,despre orice anime se poate vorbi foarte mult daca stii cum sa privesti lucrurile. Daca vrei mai vorbim in mesaje. big grin Doar spune un nume de animewinking

| Divy a răspuns:

Ati vrea ca cineva sa va salveze de la moarte chiar cu pretul vietii lui?
NU
1. Voi vi-ati da viata pentru niste necunoscuti?
Depinde de mai multe lucruri
2 Sincer e cam aiurea fiecare are dreptul să trăiască oricât a îndurat