| nec_6383 a întrebat:

am si eu i nedumerire nu stiu daca a mai trecut cineva prin asa ceva dar totusi intreb.sa va povestesc.am nascut acum o saptamana si am hotarat sa imi dau copilul sprea adoptie deoarece sunt minora sunt la liceu ma rog mai multe motive.am gasit o fam care sa ia copilul iar acel domn a recunoscut copilul ca fiind al lui acum pe certificatul baiatului la tata e el iar la mama sunt eu(baiatul poarta numele lui) Acum mi-am dat seama ca nu pot sta fara baiat si il vreau inapoi, imi vreau copilul inapoi (copilulu este la ei) eu am drept asupra lui ca sunt trecuta pe certificat dar vreau sa ii schimb certificatul copilului iar el sa imi poarte numele si acel domn sa nu mai apara ca tata oare este posibil? va rog daca aveti idee raspundeti-mi

6 răspunsuri:
| alessia a răspuns:

Trista povestea ta.nu stiu ce sfaturi sa-ti dau sau cum sa-ti explic pentru ca am doar 14 ani. dar atata pot sa-ti spun. DE CE TI-AI DAT COPILUL SPRE ADOPTIE? trebuia sa te gandesti bine inainte sa faci asta.foarte bine.acum incearca poate reusesti sa ti-l dea inapoi.numai bine si bafta! 1happy

| darrio2007 a răspuns:

Intreaba pe avocat net.ro.Iti va raspunde un avocat.Gandeste-te si la binele copilului daca ai posibilitatea de a-l ingriji.

| Georgiana2905 a răspuns:

Nu ai prea multe de facut in aceasta privinta. Oarecum si in f mare parte ai gresit. Din ce papai tu putea papa si el. Acum cartile deja au fost impartite. Asuma-ti responsabilitatea si multumeste-te ca e bine. Altfel vei ajunge mereu sa te simti vinovata. In fine... Dar dc l-ai dat spre adoptie? parinti tai stiu de existenta lui? Daca da, de ce nu te-au ajutat?

| Angel0 a răspuns:

Las-o balta.Nu ai nevoie de copil acum.Reusesti mereu sa complici lucrurile.Cind simti ca nu mai rezisti fara copil mai toarna unul.

| Andra_4836 a răspuns:

Buna! Desigur ca iti vrei copilul inapoi, doar e al tau happy, dar faptul ca tu esti la liceu nu iti va da timp sa te ocupi de el. Daca il vrei inapoi, inainte de toate trebuie sa te asiguri ca are cine sa-i poarte de grija in familia ta (mama ta, bunica) si ca exista si resursele financiare necesare. Daca reusesti sa il "aduci inapoi" va trebui ca familia ta sa ii asigure conditiile necesare pentru un copil asa mic, pentru ca tu nu poti, esti la liceu, si nu cred ca ai vreun serviciu ca sa contribui la cresterea lui. Daca tatal si-l doreste si el, acestea ar putea fi contraargumente bune impotriva ta. De asemenea, o mare problema este efectiv ca esti minora (nu numai liceul), iar minorii au o posibilitate de "actiune" mai restransa, cuvintele unui minor nu sunt la fel de bine luate in seama, nu au aceeasi "gtrutate" si credibilitate, trebuie sa ai persoane mature, de incredere, care sa iti fie alaturi, sa te ajute. Daca vrei sa ii schimbi numele (este posibil happy ), tatal trebuie sa fie de acord, trebuie sa vorbesti cu el, sunt acte noi de facut, cu siguranta si bani de dat. Sfatuieste-te cu persoane majore in care sa ai incredere, si intreaba la un notariat de ce ai nevoie pentru a schimba numele copilului. Pentru a-ti convinge familia sa accepte copilul (in cazul in care sunt astfel de probleme) trebuie sa ii ajuti si tu, sa arati ca te implici... Dar nu numai sa arati, ci sa si o faci efectiv. De asemenea, ai grija ce faci cu liceul, poate o sa ai tendinta sa renunti, dar nu face prostia asta! Fara liceu nu poti face nimic!
Iti urez mult noroc big hug Ai grija. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa faci o intelegere cu tatal copilului dar nu poti sa il ei de tot. Cu numele nu stiu.