| Aldutssss31 a întrebat:

Dacă mama copilului nu dorește să fie recunoscut de tata se poate face ceva in privinta asta? Adica tatăl copilul poate cere sa aiba drept asupra copilului si sa apara in certificatul de nastere?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In asemenea caz tatal copilului poate cere recunoasterea paternitatii si sa aiba tata este bine pentru copil, chiar si pentru tine, va trebui sa contribuie la intretinerea lui, asa cum ti-am spus in raspunsul la cealalta intrebare.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"3) In cazul in care copilul este inregistrat cu paternitate nerecunoscuta, iar tatal acestuia doreste sa isi recunoasca paternitatea, acest lucru se poate face pana cand copilul implineste varsta de 1 an, ulterior fiind necesara o hotarare judecatoreasca.
Actele necesare in acest caz sunt:
cartea de identitate si certificatul de nastere al mamei in original
cartea de identitate si certificatul de nastere al tatalui in original
vechiul certificat de nastere al copilului
declaratia de recunoastere a paternitatii semnata de ambii parinti in prezenta ofiterului de stare civila (pe noul certificat de nastere al copilului numele tatalui apare trecut in dreptul rubricii TATA, dar numele de familie al copilului ramane al mamei)."
Deci, conform legii, el te poate obliga in justitie.

| zurick a răspuns:

Nu te juca cu focul...

| Gligore2000 a răspuns:

Doar daca mama are dubii, poate sa se mai gandeasca la numele tatalui.