| Criiss16 a întrebat:

E o poveste cam lunga, si am sa incerc sa o fac cat mai scurta, dar sa se si inteleaga. Cu cateva luni in urma, o prietena, a cam filtrat cu un amic. El avea o prietena, dar era plecata in vacanta. Avea ceva probleme cu prietena lui, asa ca si el a cam filtrat cu prietena mea. Chiar vroia sa termine cu prietena lui, ca sa iasa cu Sonia, prietena mea. I-am spus Soniei ca nu e bine ceea ce face, avand in vedere ca prietena lui, e si prietena ei. Era atat de entuziasmata de faptul ca tipul o placea, si era gata sa termine cu prietena lui pentru ea, incat nu si-a dat seama de greseala pe care o face. Din pacate, Rakel, prietena cea mai buna a iubitei prietenului meu, a aflat ce se intampla, si i-a spus Elsei. Cand s-a intors Elsa din vacanta, a stat de vorba cu aman2. Ei doi si-au dat un timp, iar ea nu a mai vorbit cu Sonia. Ok, s-au intamplat multe, dar chestia e ca toti prietenii mei au inceput sa o ignore, si nu au mai vrut sa fie in grupul nostru. Eu nu aveam ce zice, daca eram de partea ei, imi pierdeam toti prietenii, si credeam ca daca plec cu ea, imi poate face si mie ce i-a facut Elsei. Eu eram cea mai buna prietena a Soniei, si in cele mai grele momente ea a fost mereu cu mine. De prin septembrie, nu am mai vorbit cu ea, si suntem in aceeasi clasa. Sincer, imi e dor de acele momente petrecute impreuna, si cred ca ar trebui sa-mi cer scuze tinand cont ca o cunosteam de mult mai mult timp ca pe restul, am lasat-o balta. Niciodata nu m-am certat cu ea. Si adevarul e ca mereu ma ajuta si chiar m-a aparat, cand o prietena mi-a "furat iubitul". Ma simt vinovata, dar mi-e frica sa le spun prietenilor mei, pentru ca ar putea sa nu mai vorbeasca nici cu mine. Inca sunt in contra ei. Doar cea mai buna prietena a mea stie asta, si cred ca e singura care ma intelege, desi nici ea nu mai vorbeste cu Sonia... Ce as putea sa fac? Ma simt vinovata, sunt o persoana care iti spune totul in fata, dar acum chiar nu pot. Sa vorbesc din nou cu Sonia si sa-mi pierd toti prietenii, sau sa las lucrurile asa cum sunt, si sa ma simt vinovata in continuare? Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Just4FunHD a răspuns:

Daca prieteni tai te-ar judeca dupa ceilalti prieteni, atunci nu is prieteni cu adevarat. Adevarata prietena e sonia, care ti-a demonstrat si in fata pericolului si nu doar o data.
Trimite-i un mesaj in care iti ceri iertare si explica-i ca nu ai gandit limpede atunci la presiune. E o amica ce ar trebui sa o ai tot timpul langa tine crede-ma.
Prietenii ca astea se gasesc foarte greu.

| Nana_5958 a răspuns:

Pfff... hard, hard, hard
Adevarat ca ceea ce a facut prietena ta cu baiatul si cu iubita lui, nu fost bine. Asta e cea mai mare tampenie, sa te dai la un baiat din grupul tau care are iubita tot o prietena de-a ta. Niciodata nu va iesi bine, tot timpul este un perdant.
Dar totusi prietena ta nu poate fi singurul vinovat. Si tipul respectiv a fost nesimtit la faza aia. Doar ca nu se intelegea bine cu iubita, nu era un motiv sa se joace si cu sentimentele prietenei tale.
Cred ca ar trebui sa ai o discutie serioasa cu toti prietenii tai cu privire la aceasta situatie. Explica-le ca nu doar ea este SINGURUL vinovat si nu merita un asemenea tratament.
Depinde de ce concluzie vei ajunge cu gasca ta, trebuie sa te hotarasti ce vei face. Daca tii cu adevarat la prietena ta, macar tu ar trebui sa ii dai o sansa. Gandeste-te cum se simte ea acum, parasita de toata lumea.
Chiar daca in prima faza cei din gasca ta nu vor fi de acord sa o reprimeasca, incepe tu incetul cu incetul sa o bagi din nou in seama, sa mai iesi din cand in cand cu ea
Baby steps... nu trebuie tot dintr-o data. Timpul mereu le vindeca pe toate.

| carolina_8072 a răspuns:

Eu zic sa te impaci cu prietena ta deoarece nu se merita pentru un baiat.Incearcaa sa vb cu preitenii tai din grupul acela ca soniei i-au furat mintile un baiat si ca a gresi e omeneste si spune-le sa se puna si ei in pielea Soniei ca ar fi fost posibil si lor sa li se intample asta si poate nu le convenea. Crede-ma si eu am patit asta cu o foarte buna prietena de-a mea si dupa ce m-am desparit de baiatul acela ne-am impacta fiindca am realizat ca nu se merita sa distrugem o prietenie de 9 ani pentru un asemenea baiat, iar daca prietenii tai nu constientizeaza le spui ca pur si simplu tu ai sa vorbesti cu ea in continuare nu ei daca nu au placerea ca pana la urma tu nu ei, deci criss mult succes si incearca sa vb cu prietena ta si sa va dati seama ca amandoua ati gresit si ca nu se merita pentru un baiat care maine poimaine poate sa-ti dea papucii:*. si ca o vorba care sper sa-o ti minte:Un iubit/gagiu il gasesti si la coltul strazii dar un prieten nu fiindca iubitul iti da papucii oricand dar cu prietenul te impaci si va ajutati reciproc