| Eliza1324 a întrebat:

Bună TPU. Am o intrebare sau mai degrabă o problemă și vreau niște sfaturi utile și folositoare. Mi-am făcut o nouă prietenă cea mai bună (suntem colege din clasa a 10 a) aproape 2 ani de prietenie și la începutul prieteniei ne înțelegeam foarte bine, ne simțeam ca și cum ne cunoșteam de o viață, ne spuneam totul, acum după vacanța de vară, e super schimbată, la modul că e mult mai distantă față de mine, îmi ascunde chestii (trebuie să aflu eu alt fel nu știu ce face) în vacanță, noi am mai ieșit prin club am ieșit împreună nu pot spune că nu știam cu cine stă sau ce face, suntem și colege de clasă, de bancă de antrenamente și tot așa, eu am 18 ani și ea 17. A existat între noi o ceartă din cauza unei așa zise (cea mai bună prietenă de a ei) care este plecată în occident și o vizitează doar în vacanța de vară și ea încă o mai consideră cea mai bună prietenă, în fine astea sunt detalii. Eu m-am simțit exclusă când prietena ei cea mai bună a venit la ea în vacanță și a stat cam 3 săptămâni cam așa, i-am spus, am vorbit cu ea și ea mereu vine cu argumentul stupid că nu are cum să i zică să numai vină la ea sau să renunțe (vezi doamne) la ea, în fine am înțeles, nu aveam cu cine să vorbesc despre asta și am vorbit cu o prietenă sau colegă ce era, era oarecum (prietena mea și a ei) era din liceu cu noi și am vorbit cu ea despre prietenia mea cu prietena mea, iar acea persoană i-a spus prietenei mele cele mai bune că eu am bârfit o pe ea la persoana respectivă ceea ce nu era adevarat, era doar geloasa pe prietenia mea cu prietena mea cea mai buna si voia sa ne strice prietenia, a reusit in prim plan până să înceapă liceul, și am fost mai agresivă și verbal și fizic cu fata asta, pentru ca voia sa ne strice prietenia, după toate astea, eu cu prietena mea, numai eram așa apropiate la modul că, ne înțepam mai mereu la modul răutăcios dar spus în glumă și am început și eu să fiu răutăcioasă cu ea să văd dacă i convine, ieri a recționat, mi-a spus "ce tot ai în ultima perioadă" i-am spus, a spus totul în favoarea ei ca si cum ar fi din cauza mea și am lăsat o baltă, am răcit groaznic și până luni nu voi mai merge la liceu (sunt acasă de luni) și ea îmi dă mesaje pasive, și îmi spune că tot eu sunt seacă, cu ea. Nu știu ce sa mai fac, m as muta la alt liceu doar sa scap de ea, asa prietenie toxica cum e asta, n am mai avut până acum. Nu voiam sa dau atatea detalii, dar chiar am nevoie de niștea sfaturi pe care le as putea urma si care m-ar ajuta pe bune. Mulțumesc.

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.La varsta aceasta nu ar mai trebui sa te superi pentru etichete precum cea mai buna prietena.Eu am reactionat ca tine intr-o situatie asemanatoare, ultima data, in clasa a III-a. Apoi mi-am dat seama ca fiecare e liber sa petreaca timp cu cine doreste, asa e si in viata de adult.Nu iti poti impune tu preferintele tale fata de ceilalti din jur, care in mod evident au si ei propriile preferinte.

Daca niciuna nu mai depuneti efort e clar ca se raceste de tot relatia de prietenie.Iti poti gasi alte colege care sa iti devina ulterior prietene, nu e chiar capat de lume.Sau poate ca, peste putin timp, dupa ce va calmati, va cereti scuze si treceti amandoua peste ce-a fost.Chiar si asa, asta nu e deloc motiv sa schimbi liceul.
Plus, incearca sa scrii mai corect, sa folosesti cum trebuie semnele de punctuatie.Se apropie bacul si nu te vad deloc bine daca vei continua asa.

| Hyperion7 a răspuns:

Astfel de "bff" ar trebui evitate.
Am cunoscut personal un caz asemănător.
Ce sa vezi, fetele respective acum se evita big grin

| AdrianFoanga a răspuns:

Nu se intelege ce doresti de la noi. Am inteles ca ai o prietena care nu e prietena pentru ca dupa vacanta mare a venit schimbata. Si? Cu ce sa te ajutam noi?

| Alin429 a răspuns (pentru AdrianFoanga):

Tatie daca nu ai inteles intrebarea, ia ti hoitul de aici ca nu esti de ajutor nimanui?

| AdrianFoanga a răspuns (pentru Alin429):

Nepoate te intreci cu gluma. Vezi ca-s fost politist. Sa nu te caute colegii mei un pic de prafuri.