| Thecurious a întrebat:

Buna, in scoala suntem invatati sa invatam logic. Sa ne punem intrebarisi gasim raspunsuri logice.
Gandirea logica este necesara in orice stiinta, indiferent daca este sociala sau exacta, INSA cum ramane cu ARTA?
Artistii gandesc la fel de logic ca inginerii sau avocati?
O opera artistica, poezie, pictura, film, poate fi interpretata logic?
Daca un artist este, prin natura profesiei, un hipersensibil si visator inseamna ca logica nu este chiar apanajul lui.
Ce credeti?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Logos egal limbă limbaj egal mod de comunicare al unei informații.
Ca să poată fi înțealeasă lumea, ai nevoie de comunicare.
Logosul structurează informația în configurații, structuri care au o anumită modalitate de interpretare a lumii, subsumată regulilor logicii.
Mai există alte zone ale cunoașterii, care nu pot fi încorsetate în limbajul logicii.
Astfel, au apărut artele.
Muzica de exemplu, bazată pe sunete standard, grupate în game muzicale. Limbajul muzicii, logica muzicii este bazată pe ele.
Conținutul informațional al unei simfonii ( sin-fonii) muzicale este mult mai bogat ca al unei narațiuni literare ca să dau un exemplu. Dar se referă la o altă zonă a realității decât a logicii formale din limbajul vorbit sau din matematică.
Aceasta nu înseamnă că este ilogic, sau a-logic cum sugerezi dta.