| octaviandemianov a întrebat:

Bună seara.Am nevoie de ajutor.Sunt student la universitate în Romania,sunt cetățean din Republica Moldova,cu statut de copil orfan, am ambii parinți decedați și unul din tutori este decedat, 6 membri în famile.Pot beneficia de bursă socială din partea statului Român?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Intereseaza-te la universitatea unde esti student, fiecare universitate poate avea reguli proprii privind bursele.
De altfel ieri a fost publicata in Monitorul Oficial noua lege a invatamantului universitar, nr.199/2023 si sunt si unele schimbari privind bursele in invatamantul universitar.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intreaba i pe profesori ei dau burse si ei stiu daca tu te poti incadra pentru a primii bursă. Ei nu dau burse oricui, alea se numesc burse de merit si nu au nicio legatura cu faptul ca esti orfan.