| anonim_4396 a întrebat:

Buna,TPU! Spuneti-mi va rog cat mai multe maxime in latina,si daca se poate, si traducerea lor! FUNDAA!

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ne quid nimis (nimic sa nu fie prea mult); De gustibus non disputandum (despre gusturi nu se discuta); Errare humanum est (a gresi e omeneste); Dura lex, sed lex (legea e aspra, dar e lege); Cogito, ergo sum (gandesc, deci sunt); Docendo discimus (invatand pe altii, invatam si noi); Consuetudo quasi altera natura (obisnuinta este a doua natura); Alea iacta est (zarurile au fost aruncate); Bella matribus detestata (razboaiele sunt urate de mame); Ars longa, vita brevis (arta e lunga, viata scurta).

| fdhgcvnb a răspuns:

Preferatul meu este: 'In vino veritas'. laughing Nu ca as abuza sau ceva de genul, dar e amuzant.