| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor. Trec direct la subiect, sper sa primesc sfaturi din suflet spuse. Toti stim situatia actuala a țării noastre care ne incurca pe toti, asa cum ma incurca si pe mine in felul urmator:am 20 de ani, sunt anul 2 la o postliceala de asistenti medicali la specializarea asietent de radiologie. In acesti 2 ani am fost fizic cam 3 saptamani legate,in rest tot online. Totul merge din ce in ce mai prost. Practica nu se poate face din cauza pandemiei si fara ea, degeba exista teorie. Am ore de la 15:00 pana la 21:35, nu mai am rabdare sa stau atat timp pe scaun si cu ochii in telefon. Sunt obosita psihic.Nu mai pot si nu mai vreau sa continui,insa parintii mei nu sunt de acord sa abandonez. Desi le-am explicat ca o sa ajung NIMIC, nu ma inteleg si m-am saturat sa ma razboiesc cu ei. Ceea ce vreau eu nu mai conteaza,doar ce vor ei. Pierd timp,in care as putea face altceva,sa imi castig existenta caci inca tot din cauza lor, depind de ei. Nu ma lasa sa muncesc undeva, desi le-am spus ca o sa treaca 3 ani de scoala, la 22 de ani o sa fiu fara servici, fara bani si nu o sa fiu independenta, pe picioarele mele. Nu provin dintr-o familie de doctori sau ceva de genul ca sa insiste sa continui aceasta cale. Nu stiu cum sa mai vorbesc cu ei si cum sa ii fac sa ma inteleaga caci am ajuns la captul puterilor.

8 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Buna, sfatul meu este sa faci scoala pana la capat, oricat de grea si de inutila ti se pare acum, pe viitor te va ajuta. Ai timp destul sa fii "pe picioarele" tale, nu te grabi pentru ca nu pierzi mare lucru happy

| Mariaa2201 a răspuns (pentru Dismally):

De 2 ani nu se intampla nimic. Decat taxe marite, profesori care vin si pleaca. Noi ca si cursanti nu suntem primiti in spitale pentru practica. Si daca anul viitor ne vor primi in spitale, practica dureaza 2-3 saptamani, noi nu vom recupera 3 ani de practica intr-un timp asa scurt. De aceea nu o sa reusesc absolut nimic si de aceea ma framant.

| Dismally a răspuns (pentru Mariaa2201):

Nu esti singura care trece prin asta, chiar daca nu vei acumula toate cunostintele necesare pe durata scolii, vei mai invata multe lucruri si cand vei incepe sa lucrezi in domeniu.

| Mariaa2201 a răspuns (pentru Dismally):

Daca voi incepe sa lucrez in domeniu laughing. Toata lumea stie cum se face scoala on-line. Profesorii intra, fac prezenta, citesc cursul, pe urma il distribuie si pentru noi si e gata ora.

| Dismally a răspuns (pentru Mariaa2201):

Poate nu ai aflat pana acum dar in scolile din Romania oricum nu inveti nimic big grin Nu conteaza ca e on-line ori fizica; indiferent daca e scoala de mecanici auto ori informatica, scolile produc doar diplome, studentii sunt total nepregatiti indiferent de domeniu.

| Furnicuta000 a răspuns:

Stiu ca e obositor si plictisitor sa stau online atatea ore dar trebuie neaparat sa stai cu camera pornita? Nu cred ca toti colegii tai stau. Eu o tin pornita la cateva ore pe saptamana in rest o inchid si imi fac de lucru prin casa, pe afara, pe telefon ca altfel as innebuni sa stau 6 ore sa ma uit in monitor la profesor

| Mariaa2201 a răspuns (pentru Furnicuta000):

E in regulament sa avem camerele pornite. Profesorii striga vesnic sa le pornim caci daca nu, desi suntem prezenti, fara camera ne-ar pune absenta. Si daca o inchid pentru cateva minute sa merg la baie, automat "domnisoara porneste camera".

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Mariaa2201):

Imi pare rau. Ai nimerit la o scoala exigenta. La mine nu e asa, profii nu ne-au zis sa pornim camera (doar directoarea a zis ca ar fi de bun simt sa ne si vedem).
Daca tu esti in tura de dupa amiaza poate te lasa parintii sa-ti gasesti un job la care sa te duci de dimineata. Dar o sa fie obositor sa te duci la munca si apoi sa vii sa stai pana la 9 la ore. Deci eu zic ca ar trebui sa profiti de faptul ca parintii nu te trimit la munca. Nu renunta la scoala! O sa-ti para rau. E o meserie care cu care o sa-ti gasesti un job, mai ales daca vrei sa pleci in strainatate