| anonim_4396 a întrebat:

Dacă oamenii ar renunţa la carne şi lactate mergând doar pe un stil de viaţă vegetarian sau vegan, noi şi planeta am avea de câştigat?

51 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Este clar ca am avea cu totii de castigat.
Vitele acaparează numai ele singure 60% din producţia mondială de cereale şi cea mai mare parte din resursele de apa, si produc 18% din emisiile de gaz cu efect de seră.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru minrest):

Au devenit specii crescute pentru carne, din cauza ca oamenii le-au facut sa fie asa. Crezi ca inainte ca omul sa apara pe planeta, animalele erau si atunci specii crescute pentru carne? Ma faci sa rad. Acum, omul are magazine la fiecare colt de strada, nu trebuie sa se duca in padure sa-si vaneze prada, suntem in secolul 21, nu mai suntem in epoca de piatra. Plus ca s-au inventat atat de multe alimente inlocuitoare de carne, facute din soia, si din alte lucruri vegetale. Te rog sa te asiguri ca ai conectat si creierul, atunci ca dai un raspuns.

Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns (pentru IdeiRombice01):

Animalele care sunt crescute de oameni, au fost imblanzite acum milioane de ani tot de oameni. Ele nu au fost domestice din totdeauna. Au fost salbatice inainte sa fie imblanzite si crescute de oameni. Deci tot vina oamenilor este. Orice ai spune, mereu o sa vin cu un contraatac, pentru ca stiu ca am dreptate.

| Clorox a răspuns:

Sorsha...

| AlexandruSimionescu a răspuns:

Daca ai incisivi si canini in gura o fi un motiv, nu? Altfel cand se vorbeste de castigul planetei, este vorba de multa manipulare: http://www.reikido.ro/cum-sa-eviti-manipularea/

| Kingsley a răspuns:

Carnea mancata ponderat aduce numai beneficii.
Orice lucru facut fara exces aduce numai beneficii, exceptie shaorma =]

| popa07ady a răspuns:

NU

| FemeiaPisică a răspuns (pentru IdeiRombice01):

Scuze că nu am citit tot răspunsul, sunt pe fugă. Am citit câteva cărți despre acest subiect, ascultat seminarii, văzut filme şi documentare. Dacă te interesează, internetul este de partea ta.
Am lucrat prin ferme şi am profil de exploatarea animalelor. Deci, am cunoştințe ca să îmi susțin ideile.
Carnea nu este un aliment esențial omului după părerea mea. În plus, nu toți avem genele bune ca să fim slabi. Unii mănâncă fast-food fără să pună nimic pe ei. Eu fac parte din categoria mai puțin norocoasă.
Alimentația este vitală omului, m-am săturat să aud că nenea ăla a murit deşi era sănătos şi nimeni din familia lui nu era bolnav. Pe lângă alimentație si starea de spirit este importantă.
Sunt studii care arată cât de periculoasă este proteina animală. Este şi o carte despre asta.
Oricum, un vegetarian este mult mai paşnic. Mna, el luptă pentru dreptul unui animal şi îți dai seama câtă sensibilitate zace în el. Tanti aia cu mâțele este mult mai prietenoasă decât nenea cu pitbull-ul care îi dă drumul pe afară să se bată cu alții. Tanti creşte pisici din dragoste, ăla pentru a se lăuda că are câine de rasă care îl apără.
Îmi pare rău că nu mă pot exprima într-un mod cât mai inteligent, nu le am cu exprimarea. Sunt alții cu mult peste mine care îți oferă un răspuns care te pune pe gânduri despre ceea ce ştiai la momentul actual.

| minrest a răspuns (pentru Mayhem666):

Eu spun ca speciile crescute pentru carne ar disparea daca nu s-ar mai consuma carne, ca raspuns la afirmatia ca animalele ar trai mai mult daca nu s-ar consuma carne, iar tu spui ca oamenii le-au facut sa fie asa, parca s-ar indoi cineva de asta. Nu are legatura raspunsul tau cu ce am spus eu.

| andreiuta12 a răspuns:

Nu. Omul este omnivor de multa vreme. Planeta ar avea de castigat daca am disparea toti happy. In rest nu prea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu pricep rostul animalelor (no hate dar nici al oamenilor ), mai de mult nu existau atat de multe, din cauza noastra exista zeci de specii de caini, pisici, etc.
Nu incurajez nici mancatul carnii nici veganii

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru andreiuta12):

Ai dreptate happy

| Crisstinayy12 a răspuns:

Noi creem toate terenurile agricole si plantam legume. Insa unele nu. Dumnezeu a creat oamenii, a creat animalele, pentru a ne hrani, plantele pentru a oxigena planeta pentru a nu muri noi. Toate sunt pentru noi. Totusi este intr-un fel pacat sa mananci animale mai ales la post Animalele ne dau hrana, relaxare, paza si unele haine. Vaca ne da lapte sau alte animale. Si puiul ei are nevoie de lapte, dar si noi.Gaina ne da oua. sunt sanatoase. Noi nu prea am avea de castigat pentru ca este nevoie si de carnita in alimentatie si lactate dar animalele se pot inmulti, macar sa nu ucidem multe.

| Drimmero a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Egoismul care e prezent in fiecare dintre noi e mai mare decat vointa noastra, asta este singurul lucru plauzibil.
Ma uit la sarmanii oameni care s-au nascut bolnavi si in plina saracie, ei sunt singurii indreptatiti sa zica ca au avut ghinion toata viata lor, nu noi pentru ca nu ne merge un singur lucru bine...

| FemeiaPisică a răspuns (pentru Drimmero):

Bun răspuns şi ai dreptate. Ne plângem de nişte banalități care de cele mai multe ori sunt inutile. Mereu va exista cineva mai fericit şi mai puțin fericit decât noi.

| Drimmero a răspuns (pentru FemeiaPisică):

Pe mine nu ma intereseaza sa fiu putred de bogat si sa am nelinisti sufletesti cum o au toti sportivii bogati sau toate personalitatile care intorc banii cu lopata, pe mine ma intereseaza sa fiu sanatos si sa ma bucur de aceea ce am,, fericirea e relativa si scurta, fericirea e oarecum determinata de multe.

| Kogaion a răspuns:

Iti recomand cartea "Studiul China", este o carte facuta la comanda fostului prim-ministru chinez care a murit de cancer in urma cu peste 30 de ani. Omul nu este facut sa fie carnivor(dovada este sistemul nostru digestiv foarte asemanator cu cel al animalelor ierbivore si complet diferit de cel al carnivorelor+ dintii nostri). Pe langa asta carnea si produsele lactate(proteina animala) sunt principalii vinovati pentru Cancer, Leucemie, Diabet, etc etc. Iti mai recomand sa vizionezi pe Youtube documentariile Dr-ului Calin Marginean si emisiunea Istoria Medicinei de pe Nasul TV. O zi faina in continuare!

| LoveSleep a răspuns:

Ray, lemnele nu intră în dieta vegană.

| doctorandus a răspuns (pentru Kogaion):

Studiul China arata ca aia care mancau moderat carne erau cei mai sanatosi (nici prea multa carne, nici deloc).