| Joker3134 a întrebat:

Dacă te curentezi simti durere grav de tot?

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Curentarea contracta brusc muschii, ceea ce este cu atatmai dureros, cu cat curentul care trece este mai mare.

Curentii de pana la cateva zeci de microapmeri se simt ca "curenteaza" si dau o senzatie neplacuta.
Curentii intre 100 microamperi si 1mA dau senzatie dureroasa
Curentii de peste 1mA sunt deja periculoase asupra organismului, pot distruge nervii si unele tesuturi.
Peste 5mA, curentarea este fatala, distruge toate tesutele prin care trece (prin electroliza), ceea ce este si mortala daca atinge nervii- sau organele principale.

Deoarece curentarea contracteaza muschii, daca se presupune ca un aparat electrocasnic poate curenta, nu-l vom incerca prin atingere cu palma sau cu varful degetului!
Putem insa sa atingem cu partea exterioara ale degetelor (partea dintre unghii si primul "cot" a degetului. In acest caz, daca ne curentam, degetele se vor contracta si automat muschii le retrag de la aparatul defect.

Daca atingem aparatul care curenteaza cu varful degetului, atunci muschii se contracteaza si degetele se strang pe aparatul care curenteaza, nu mai putem sa luam singur mana de pe el pana ce curentul nu se intrerupe (ceea ce poate fi prea tarziu).

| Goete a răspuns:

Eu chiar nu stiu, incerci te rog si apoi ne povestesti?

| IonutR1 a răspuns (pentru Goete):

Cand am vazut intrebarea, asta am vrut sa zic si eu =)

| Ineys a răspuns:

Iti explodeaza creieru'.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Incearca si pe urma povestestene cum a fost da?

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Auzi da tu ce varsta ai? sunt curios.

| Rd79 a răspuns:

Nu simti durere, simti altceva.

| doctorandus a răspuns (pentru Rd79):

Ba da, doare tare, d-aia e folosita ca metoda de tortura.

| Rd79 a răspuns (pentru doctorandus):

Dar nu este durere, este o alta senzatie. Si gadilatul este folosit la tortura, si nu este durere.

| doctorandus a răspuns (pentru Rd79):

Este durere, ca m-am curentat la mana cand eram mic si m-a durut.

| Rd79 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu m-am curentat de multe ori, si nu m-a durut niciodata (decat poate foarte putin, din cauza contractiei muschilor).

| Sarrya a răspuns:

Depinde la ce volți...

| Marius_Marius_1997_AVLB a răspuns:

Ti se incordeaza muschii foarte tare si da simti durere, depinde de tensiune