| Hammurabi a întrebat:

Dacă v-ați afla față în față cu cel mai deştept om din vremea lui Ştefan cel Mare, cum i-ați explica ce este un televizor LCD, fără să folosiți noțiuni pe care el nu le înțelege?

43 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Lioana a răspuns:

Pai in primul rand i-as arata unul si l-as intreba ce crede el ca este.
Imi si inchipui o scena ca cea cu Jean Reno in filmul Vizitatorii.
De fapt asa am invatat cu totii ce e TV-ul: văzându-l.

| sofisis a răspuns:

laughing)))) iarta-ma dar ai niste curiozitati...
Cred ca I-as arata o oglinda si I-as explica, ca in loc sa ne vedem noi in ea, se vad alti oameni, ca printr-un geam. Doar ca de fapt sunt doar niste imagini bagate acolo ca intr-o caseta. Ca atunci cand inchizi ochii si vezi in fata ta derulandu-se imagini din amintirile tale. Vezi lucrurile desi nu sunt real in fata ta. laughing
Cam asta imi vine in cap acus, cat sunt la munca laughing

| SilentRain a răspuns:

Simplu 'ii desenez pe jos cu o creangă de copac un tv, și ii zic-asa în viitor o sa fie cutii conectarea la o sursă de energie, la care poti viziona scenete de teatru de tot felul

| EcceHomo a răspuns:

Îți grăiesc ție,boier Purece, în ceasul în care vei vedea în odaia domniei tale o fereastră cu capete de răzeşi gălăgioşi, apăi să vă fie în ştire că aceia îs numai nişte umanoizi involuați blocați intr-o cutie şi lăsați acolo pân' ce oscioarele lor vor putrezi.Din porunca domnului moldovenesc, Stefan voievod, această cutie nu se va deschide decât dacă domniile voastre vor muri de plictiseală şi vor voi a râde pe seama acelor creaturi.

| AlMaDi a răspuns:

Stii momentul acela cand citesti o carte, si iti imaginezi in capul tau toate acele scene.
Actiunea se deruleaza precum s-ar petrece in fata ochiilor tai.
Astfel televizorul este o carte cu poze, care se deruleaza cu o anumita viteza, aproape insesizabila ochilor tai, si astfel creaza o actiune in mintea ta.
Este o incercare jalnica, dar sa speram ca omul e destept... si clarvazator laughing.

| RAY a răspuns:

Se poate spuna ca tv este o forma de arta, un tabolu cu foarte multe picturi care dezvaluie tot felul de informati, cum a facut si galileo cu picturile lui

| Hammurabi explică (pentru Lioana):

Nu ai de unde să-i arăți unul.
Trebuie doar să-i explici ce este ăla și el să înțeleagă. laughing

| Hammurabi explică (pentru SilentRain):

Nu existau "surse de energie" pe vremea aia. laughing

| SilentRain a răspuns (pentru Hammurabi):

Naspa pentru pentru eilaughing)

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Ce va înțelege din "un tablou cu foarte multe picturi"? laughing)

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Dar tu ce intelegi vazand un tabolu? trebuie sa te duca si mintea

| Drimmero a răspuns:

Ii desenez, altfel nu stiu cum as putea sa-i explic lui Conul Jean, ii fac o descriere mica ca la prosti, daca e cel mai destept, ar trebui sa prinda ideea/

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Nu ceea ce reprezinta un tv conteaza si ceea ce transmite el, de ce ne folosim de el

| Darkmagic a răspuns:

Cum ii explici unui individ din anul 1500 (chiar NU e nevoie sa fie "cel mai destept"), transmiterea sunetului la distanta, prin fir?
Cu un fir de ata, intins intre doua palnii.
O sa razi, dar functioneaza.

Stie cineva de aici, cine a fost Francis Bennett?
?
Am sa las in suspensie intrebarea asta, DAR, cine stie raspunsul, poate explica televizorul.
Tinem pariul? happy
Chiar nu pot sa dau "mura-n gura" un astfel de raspuns, simplist in esenta. happy
Sa zicem ca ma intereseaza sa vad imaginatia de care dau dovada utilizatorii...

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Daca am telefonul cu mine, ii arat pe Youtube rapid ceea ce vrea sa afle, el poate e retrograd ca perioada,, dar eu sunt contemporan, nu s-a specificat in intrebare ca n-avem voie sa ne folosim de 'smecherii'.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Nu existau sateliti man pe vremea aia, nu ai putea sa intri pe nici un sie, ai putea sa arati un video care deja il ai memorat in memoria lui, unde pui ca nu aveai cum sa il incarci ca nu exista curent, desigur ca ar fi straniu, imi aminteste de un doc despre triburi disparute

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia-s spune ca oamenii din zilele noastre in loc sa traiasca si sa asimileze informatiile ei insisi prin altii sau prin carti se uitã la un pãtrat colorat cum o fac altii lenevind pe canapea.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Tocmai ce ziceam ca nu s-a mentionat in intrebare ca noi sa facem parte din perioada lui, ci regulile se joaca pentru secolul 21, fara ajutorul tehnologiei n-ai putea sa-i arati concret, iar cu ajutorul ei poti sa-l familiarizezi cat de cat cu ceea ce se mananca pe paine in secolul asta,, cu tehnologia. Iata cum impusti 2 iepuri dintr-o foc/

| Hammurabi explică (pentru Drimmero):

S-a specificat în întrebare că trebuie doar să-i explici.
Nu să-i arăți ceva din epoca ta. laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Hammurabi):

Daca vrea sa invete, jucam pe regulile mele, altfel nu-mi mai bat capul,, nu de alta, dar n-am rabdarea necesara de obicei sa explic prea multe )))

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Mintea umana intelege mai usor printr-o corelatie cu ceea ce este in prezent, daca eu vin din viitor si isi spun ca folosim ceva ce voi nu stiti nu o sa intelegeti dar daca isi spun ca e un fel de tehnologie asemanatoare cu VR vei intelege

| Lioana a răspuns (pentru Hammurabi):

Ce-ti place sa complici lucrurile mai Hammurabi...Pai daca nu are ocazia sa vada un TV ce rost are sa stie ce e acela?

Uite aici descriere: un tablou cu imagini in miscare, imagini preluate din realitate si salvate pentru eternitate la fel ca relatarile scrise intr-o carte de istorie. Unele sunt reale, altele sunt prefacatorie pentru a crea divertisment.

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Dacă te duci în 1500 și le spui că e un fel de tehnologie asemănătoare cu VR, vor înțelege? laughing))))))

În 1500 habar n-aveau ce e aia tehnologie, ce să mai vorbim de VR.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Grasule eu vorbeam de venit in timpul vostru din viitorul unde te insori si tu si poate si eu ((((((((((8

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Îmi dai dureri de cap.
Tu nu poți răspunde la o întrebare fără să o răsucești și s-o învârtești și să o transformi în cu totul altceva, până când nu mai înțelege nimeni despre ce vorbești tu? laughing)))))

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Acum 50 minute | Drimmero a răspuns (pentru RAY):
Tocmai ce ziceam ca nu s-a mentionat in intrebare ca noi sa facem parte din perioada lui, ci regulile se joaca pentru secolul 21, fara ajutorul tehnologiei n-ai putea sa-i arati concret, iar cu ajutorul ei poti sa-l familiarizezi cat de cat cu ceea ce se mananca pe paine in secolul asta,, cu tehnologia. Iata cum impusti 2 iepuri dintr-o foc/

vs

acum 46 minute | RAY a răspuns (pentru Drimmero):
Mintea umana intelege mai usor printr-o corelatie cu ceea ce este in prezent, daca eu vin din viitor si isi spun ca folosim ceva ce voi nu stiti nu o sa intelegeti dar daca isi spun ca e un fel de tehnologie asemanatoare cu VR vei intelege

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Tu crezi ca sunt virgina de 19 ani de asta isi iau mintile mereu

| Hammurabi explică:

Nu înțeleg de ce nici unul dintre voi n-a spus
"Nu se poate, frate."
Oricum și orice ai încerca să explici și oricât de deștept ar fi omul ăla, ori n-ar înțelege nimic, ori ar crede că ești plecat cu pluta. laughing)))
Adevărul e că nu se poate explica așa ceva la nivelul anilor 1500 cu noțiunile lor.
Nimeni n-ar putea înțelege. Nimeni n-ar crede că e real. Nimeni n-ar crede că ar putea exista așa ceva. Sub nici o formă.
Și e doar un rahat de televizor.
Iar alții pe la altă categorie, vor să-l explice pe Dumnezeu. laughing)))))))