| Unicum a întrebat:

Ma poate ajuta cineva in pascal? deci datele de intrare ale unui program sunt inmagazinate intr-un fisier text. Fiecare linie a fisierului contine doua numere intregi si trei numere reale separate prin spatii. Elaborati un program care afiseaza suma numerelor intregi si suma numerelor reale din fiecare linie pe ecran.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Citesti valorile aflate intre spatii, verifici daca numarul este intreg sau real. daca e intreg il adaugi la suma intregilor altfel il audaugi la suma realelor.

nu e deloc complicat