| KrUeLlA a întrebat:

Imi spuneti si mie care e diferenta intre " a fi sarcastic" si "a fi ironic"?

1 răspuns:
| haiZI a răspuns:

DEX ne zice că sarcasmul înseamnă acrimonie, causticitate, incisivitate. În timp ce ironia înseamnă persiflare, zeflemea, împunsătură sau fichiuitură. Sardonicul însă merge o treaptă mai sus (sau mai jos?) şi devine batjocoritor. Englezii zic despre Americani că nu au simţul ironiei după cum nu îl au nici pe cel al umorului.
Simon Pegg dă următoarele exemple într-un articol din The Guardian:
Britanicul: "A trebuit să mă duc la înmormântarea bunicului meu, săptămâna trecută."
Americanul: "Îmi pare rău să aud aşa ceva".
Britanicul: "Ah, să nu îţi pară. A fost pentru prima dată când bunicul a plătit pentru băutură".
Americanul: "Înţeleg". pa