| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

In ce an a aparut GPS?

2 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns (pentru danbnz):

REAL in 2000:
https://en.wikipedia.org/wiki/Global_Positioning_System
"On May 2, 2000 "Selective Availability" was discontinued as a result of the 1996 executive order, allowing civilian users to receive a non-degraded signal globally."

pana atunci era o teapa amarata pentru oricine altcineva in afara de armata americana, satelitii se gaseau greu, nu aveai semnal pe acoperis cu nici un fel de obstacole in nici o directie si cer absolut senin, localizarea era imprecisa, cu vreo 10m diferenta, etc.