| ღNameღ a întrebat:

In "Iapa lui Voda" de Mihail Sadoveanu, NU pot sa inteleg.
De in primul rand, cine este cel care povesteste. Cand vin aia toti la hanul ancutei, cine incepe sa povesteasca?
Si mai apoi, unde e Ancuta ca in text nu vad nici o "Ancuta" care in rezumatele pe care le-am gasit pe net zice ca se speria de cal si ca avea obrajii nu stiu cum.
Deci daca se poate sa imi raspundeti la intrebari funda, normal, si un rezumat facut de voi daca puteti, daca nu, e bine si fara rezumat

Răspuns Câştigător
| AlexiaD a răspuns:

Buna!happy
Cel care povesteste este comisul Ionita.Acesta spune o poveste de pe vremea cand era el tanar si s-a intalnit la han cu un boier care era chiar Mihai Voda Strudza.