NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

O întrebare, pe care este bine să ne-o punem periodic cu toţii: Când vine vorba de sfârşit, va fi mai puţină suferinţă în lume, pentru că ai trăit sau pentru că ai murit?
Sau o variantă similară: Când vei înceta din viaţă, va fi mai multă suferinţă în lume sau mai puţină?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

O stii pe Tereza Cremisi?
Nici eu.
Stiu insa o povestioara in care Cioran a fost implicat. O doamna, intr-un moment de angoasa, se intalneste in drumul ei catre birou cu Cioran. Cioran mergea sa-si cumpere niste rosii, cre` ca. Si doamna incepe sa i se planga lui Cioran ca poate si-a ratat viata, toata ziua la acelasi birou, si daca nu si-a ratat-o inca, poate ca o sa si-o rateze in curand. Cioran, excedat, ridicand ochii spre cer, ii spune doamnei "Asculta, cucoana, Parisul e totusi un loc excelent unde sa-ti ratezi viata, nu crezi?"

Asa zic si eu in fata intrebarii tale, nu stiu daca va fi mai putina sau mai multa suferinta pentru ca am trait sau pentru ca am murit dar ce pot eu sa fac cat inca sunt vie e sa fac lumea un loc excelent in care sa merite sa suferi.
laughing
( doamna angoasata era cred Teresa Cremisi si cred ca a facut cateva lucruri remarcabile, sau o sa le faca in curand )

159 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Http://youtu.be/R7_fN7LFJZk

La fel e şi în cazul porcilor de crăpciun şi mieilor de paşte (ar paşte ei, dar nu sunt lăsaţi).

| citrixma a răspuns:

E simplu, în ce te va prinde sfârșitul în aia vei rămânea, fie că e bine sau rău.

NOname
| NOname explică:

Http://youtu.be/5YDT4RLPIgA

NOname
| NOname explică:

Http://youtu.be/N5h_AXTK03c

NOname
| NOname explică:

The Ethics of Diet
http://youtu.be/8UgEy83LcW0

NOname
| NOname explică:

The Secret Reason We Eat Meat - Dr. Melanie Joy
http://youtu.be/ao2GL3NAWQU

NOname
| NOname explică:

PHILOSOPHY - Ethics: Killing Animals for Food
http://youtu.be/3HAMk_ZYO7g

NOname
| NOname explică:

You decide.

http://www.facebook.com/......002515995/