Întrebare recomandată | Fatamuntilor a întrebat:

Recent,un studiu mi-a atras atentia,m-a pus pe ganduri si totodata m-a ingrijorat.
Romania se afla pe locul doi in Europa in randul mamelor minore.
Uitandu -ma in jurul meu,citind pe internet la povestile adolescetilor tind sa cred ca autorii studiului au dreptate.
NU stiu daca aceste fetite sunt pregatite sa devina femei,daca sunt pregatite sa devina mame.
Sexul este promovat in mod negativ, copii sunt greu de tinut in frau de catre parinti.
Cred ca nici in scoala nu se face educatie sexuala.
Credeti ca exista solutii ca acest,, fenomen" sa fie din ce in ce mai rar?

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Din pacate, Romania inca mai traieste in Evul Mediu si orice discutie despre viata sexuala este un tabu.
Parintii nu discuta cu copiii lor despre asa ceva, la scoala, putini profesori au "curajul" de a aborda subiectul si, chiar cand o fac, o fac intr-un mod foarte exhaustiv.
Biserica are grija sa-si umfle conturile si nu da doi bani pe problemele enoriasilor; merge pe principiul "prosti, dar multi".
Am eleve, la scoala, care au venit plangand la mine sa-mi spuna ca le-a aparut o pata de sange pe lenjerie. Mamele lor, nici macar atata lucru nu le-au putut explica.
Internetul si televizorul sunt doldora de conotatii sexuale iar parintii sunt mult prea ocupati ca sa le mai explice copiilor ce e bine si ce nu; ii lasa sa descopere singuri.
Din pacate, uneori, chestia cu pragul de sus ii cam face sa-si sparga nasul in cel de jos.

90 răspunsuri:
| Arsius a răspuns:

Problema majora si grava este ca nimeni nu vorbeste despre sex in sine ca ar fi rau la o varsta mica, majoritatea vorbind despre cum sa scapi de o sarcina nedorita

| Mateaş_Ionuţ_Daniel_1992 a răspuns:

Singura solutie este educatia sexuala dupa parerea mea.

| FANUUU a răspuns:

Fiecare isi alege ce e mai bun pentru el in viata.

| castanaa a răspuns:

Da, exista, dar asta depinde de parinti nu de copii. Parintii sunt cei care ar trebui sa discute cu copii lor despre viata sexuala si sa nu ii tina "legati" langa ei, dar nici sa le ofere prea multa libertate. Intre parinte si copil trebuie sa existe o relatie de prietenie, de incredere, iar parintele sa nu fie unul dur, sa tina copilul din scurt, pentru ca atunci cand va avea ocazia, copilul va "scapa din lant" si va ajunge sa faca fapte pe care le va regreta la un moment dat.

| Adela20 a răspuns:

Din pacate, da. Este un adevar crunt. In generatia mea, din satucul meu, la varsta de 14-16 ani majoritatea fetelor aveau deja copii. Cand eu nu ma decideam ce profil sa am la liceu, ele nu se decideau daca sa pastreze copilu sau nu (majoritatea l-au pastrat).
Da, educatia sexuala se mai face prin scoli, din cate am auzit, dar crezi ca cineva tine cont?

| RoxanaSiPunct a răspuns:

Eu nu prea sunt de acord cu faza educatiei sexuale in scolii pur si simplu e alegerea lor ele isi distrug viata:^^

| Fatamuntilor explică (pentru RoxanaSiPunct):

NU,draga! Copii trebuie avertizati asupra pericolelor! Daca nu asculta asta e altceva!

| Vektor a răspuns (pentru RoxanaSiPunct):

Tu esti cu capu sau nu stii despre ce vorbesti.
ele/ei isi distrug viata pentru ca habar nu au ce fac.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RoxanaSiPunct):

In loc sa aveam grija de cei cu capu pe umeri trebuie sa gasim solutii imposibile pentrut... problema e ca acesti oamani isi bat joc de scoala si din cauza lor sufera si restul, daca ei nu vor lasa-i in pace, asa nu faci decat sa-i provoci, mai bine te ocupi de oamenii care vor indiferent ca-s elevi sau municitori de 30 ani si asa o sa aveam parte de o lume frumoasa si magica