| anonim_4396 a întrebat:

Sa ne imaginam urmatoarea situatie:esti o persoana saritoare, altruista, care mereu a ajutat dezinteresat.Si de fiecare data cand ai avut nevoie de ajutor, cei carora tu candva le-ai fost alaturi n-au avut timp de tine, ti-au intors spatele, nu i-a durut nici in... Ce faci in continuare? Ramai la fel, adica nu renunti la omenie, sau devii ca ei, indiferent si nepasator, fiind satul de tzepe si oameni falsi?

12 răspunsuri:
| marie a răspuns:

Ajuta-i in continuare, asta e cel mai important...happy... Dumnezeu ii vede si fi sigura ca ii va pedepsi, u ajuata-i in continuare, fara regrete, lasa de la tine ca asa e cel mai bine, crede-ma, de exemplu cei de pe site ajuta, si eu una nu cred ca iti voi da teapa, si ceilalti nu ma considera falsa...nici pe cei de aici, pe nimeni nu consider fals... dar aminteste-ti :Ajuta, si vei fi ajutat si ocrotit, nu de ei, dar de EL dawinking

| xibalba a răspuns:

I`as ajuta in continuare cu cea mai mare placere, dar mi-as schimba parerea radical despre ei, daca ii credeam prietenii mei, acum nu ii voi mai crede asa si chiar daca i`as ajuta, nu le-as mai spune tot ce gandesc si nici sfaturi sau pareri nu le-as cere. Prietenii se ajuta unii pe altii. Daca odata nu ma poate ajuta pentru ca are o problema, inteleg. Dar cand refuza sa ma ajute mereu... atunci consider ca e o problema si mi-as schimba si eu opinia despre persoana respectiva.

| bluerose a răspuns:

Am trecut si eu prin asa ceva, dar nu pot sa ignor daca chiar are cineva nevoie de mine.
Insa sunt mult mai selectiva cu cei din jurul meu, nu doresc acest lucru pentru ca eu nu sunt asa, dar asta este... daca te frigi cu supa, sufli si in iaurt happy

| zuzumic a răspuns:

Devin indiferenta fata de acele persoane dar nu uit ca nu toata lumea e la fel asa ca ajut persoanele care nu mi-au facut nici un rau...

| JesterRO a răspuns:

Draga brianna, in primul rand vreau sa-ti spun ca respect oamenii ca tine si ce faci tu nu e in zadar. Cu siguranta ai invatat o lectie din toata problema asta.
Pe lumea asta exista trei feluri de oameni... oameni buni, oameni rai si oameni ale caror caractere prezinta o natura dubla.adica nu sunt bulangiu dar nu ma lua nici de prost, intelegi? Ideea e ca acum, in ziua de azi nu te mai poti astepta sa faci un bine si sa ti se raspunda cu aceeasi moneda...mentalitatea majoritatii este sa profite cat mai mult...asta e realitatea...rari sunt oamenii buni.

Poate ca e dureros dar...nu poti avea incredere in nimeni, niciodata...decat in familie. Asa ca fruntea sus, fii buna cu cine trebuie, dar gandeste-te din timp la un posibil act de inselaciune sau mai stiu eu ce, din partea oricui.

Ai grija de tinehappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mersi de aprecieri, jester, da' nici eu nu-s usa de biserica, nici chiar asa laughing doar ca uneori, pentru anumite persoane la care tinem, ne dam peste cap sa le ajutam, tocmai de aia, fiindca inseamna ceva pentru noi.Si da, doare cand vezi ca tu tii la cineva si faci tot ce poti sa-i fie bine si cand tu esti in necaz, nu da doi bani pe tine si pe viata ta...ca si cand nu te-ar cunoaste

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Welcome to the real world!

Astia-s oamenii, cu astia defilam. Oricum, daca mie imi sta in puteri sa ajut pe cineva, o s-o fac, fara sa ma gandesc la reciprocitate. In fond, poti sa mai ai si surprize placute din partea prietenilor.

Dar nu prea des, ca bate la ochi.

| yanna_5323 a răspuns:

Ce o sa fac. o sai ajut in continuare,,, vreau sa le arat k ei au facut o greseala cand miau intors spatele posibil sa invete de la mine... pop

| anda_1885 a răspuns:

Ajuta in continuare, u nu pierzi nimic, chiar daca mei sp ca esti fraiera sau prost, nu ii baga in seama. de fapt, ei au de pierdut, ei sunt adevaratii prosti.

| lia a răspuns:

Ma bucur ca ti-ai dat seama care sunt asa zisii prieteni. Altii nu-si dau seama in timp util. happy
Tu sa nu te schimbi, nu trebuie sa te alaturi lor. Trebuie sa le dovedesti ca se pot realiza mai multe daca esti sincer decat daca te trezesti vorbind, daca-mi permiti sa folosesc aceasta expresie.
Tu sa nu incetezi sa fii tu, indiferent de situatie!

nony
| nony a răspuns:

Pfff.viata,viata.
Bri, daca ai fost o persoana altruista asa vei ramane.Probabil ca vei suferi, vei varsa in camera ta cateva lacrimi de tristete, de deznadejde, ti vei jura ca nu mai ajuti pe nimeni toata viata.
Dar a doua zi iesi pe strada, si daca un amarat iti cere 2 lei. ii dai, pentru ca asa ai sufletul.asa ai fost educat.
Oricum, crezi ca merita sa-ti calci linia vieti pentru niste persoane nerecunoascatoare? Nu.nu as deveni indiferent si nepasator.
Intotdeauna se v-a gasi unul ca tine sa te ajute in atunci cand ai cea mai mare problema happy

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Ajuţi în continuare, dar nu te bazezi pe ei. Te aştepţi să-ţi întoarcă spatele în orice clipă sau să te calce în picioare. Apreciezi un "Multumesc" sincer.