| AdiMihai25 a întrebat:

Salut.
Care sunt etapele de pornire si la ce trebuie sa fim atenti la examenul proba practică cat C?

1 răspuns:
| dominoSS9 a răspuns:

Daca te referi strict la traseu, in primul rand incearca sa nu te stresezi prea mult, emotia nu ajuta absolut deloc. Fii calm, incearca ca pana ce iesi din parcare sa te obisnuiesti cu emotiile tale si sa realizezi ca politistul este acolo sa se asigure doar ca tu esti capabil sa ramai in viata odata ce iesi pe drum big grin

In primul rand, asigura-te la fiecare schimbare de banda, intrare in sens giratoriu. De cele mai multe ori, trebuie sa iti misti capul incat politistul sa poata vedea ca tu te-ai asigurat, deci nu misca doar ochii. Also, foloseste semnalizarile, sunt extrem de importante.
In al doilea rand, incearca sa nu mergi prea incet, dar nici prea repede. Ambele chestii sunt punctate, astfel ca in medie ar trebui sa ai undeva la 40 km/h pe un drum normal de oras.
In al treilea rand, fii super mega atent la pietoni, sunt foarte multi care "sar pe trecere" fara sa arate intentia, iar daca politistul vede ca ai o reactie intarziata nu va evita sa franeze. Cam strict as zice eu, dar na, probabil in alte circumstante ai pune viata in pericol. DECI MARE MARE ATENTIE LA OAMENII DE PE LANGA TRECERILE DE PIETONI, DE PREFERABIL SA INCETINESTI INAINTE DE UNA, DOAR PREVENTIV.
Si cam astea ar fi principalele, incearca sa fii calm si sa te bazezi ca totusi ai trecut sala si ai facut destule ore de condus cat sa stii baga in viteza si sa ramai pe banda ta